77plus1: Naděje pro Harrachov, unikátní lezecké centrum i hrob rakouského vojáka
„Aby si někdo kámen mohl přečíst, musí se před obětí sklonit.“ Přiznám se, že projekt kamenů zmizelých mě dojímá zas a znovu. Německý umělec Gunter Demnig kameny, respektive dlažební kostky s mosazným povrchem, už tři desítky let pokládá po celé Evropě. Zasazuje je do země před domy, ve kterých žily oběti holocaustu a nacistického režimu, se stručnou písemnou vzpomínkou na každého takto zemřelého člověka. V minulém týdnu Demnig několik takových kamenů osobně usadil také v Chlumci nad Cidlinou, v Pardubicích a ve Vysokém Mýtě. Kamenů jsou po celém světě rozesety už desetitisíce. Každý je upomínkou na jeden zbytečně a násilně ukončený lidský život…
Nový web Deníku 77plus1.cz nabízí regionální zajímavosti, fotografie, videa i něco navíc
|
Foto: Deník
Školní sešity bereme jako něco samozřejmého a málokdo asi řeší, jak a kde vlastně vznikají. Ale snad všichni tuzemští žáci a studenti po několik generací používali sešity pocházející z Papíren Brno. Firma si letos připomíná už sedmdesát let svého trvání. Plány má pořád smělé a s výrobou sešitů a dalších produktů rozhodně nekončí.
Slušnou historii má za sebou také areál skokanských můstků v Harrachově. Svého času jej znal celý svět díky pořádání několika mistrovství světa v letech na lyžích a závodům světového poháru. V posledních letech je však na zchátralý areál smutný pohled a na jeho zlaté časy zbyly jen vzpomínky. Dobrá zpráva je, že se to má brzy změnit! Začnou opravy a prý už za dva roky se do Česka opět sjede světová špička ve skocích na lyžích.