Máš paměť jako slon! Podobnou pochvalu si vyslouží od okolí lidé, kteří si pamatují opravdu mnoho a rozsahem své paměti si nezadají s jinými. Ovšem podobných rčení je množství, a ne vždy se zakládají na pravdě. Jak to je tedy se slony? Opravdu mají tato ohromující zvířata skvělého pamatováka? Na tento dotaz odpovídá další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…
Proč si lidé okusují nehty?

Podle zoologa a vzdělávacího pracovníka Safari Parku Dvůr Králové Josefa Hotového ohromná sloní paměť není žádným mýtem. „Úsloví „máš paměť jako slon“ ve smyslu máš hodně dobrou paměť, má reálný základ, neboť sloni skvělou paměť skutečně mají," odpovídá pro Deník Hotový.

100 otázek a odpovědí100 otázek a odpovědíZdroj: DeníkTaké vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám je na adresu 100otazek@denik.cz.

Výborná paměť slonům pomáhá přežít. „Jako dlouhověká zvířata žijící v uzavřených skupinách ji potřebují. Mají takzvanou sociální paměť, díky které rozpoznávají členy vlastního stáda. Dále si jako velcí jedlíci musejí pamatovat, které z mnoha rostlin rostoucích v jimi obývaném rozsáhlém území jsou jedlé a kde tyto jedlé rostliny najdou. To zároveň souvisí s pamětí prostorovou, kterou sloni po celý život trénují. Během roku se kvůli střídání období dešťů a sucha pohybují po pravidelné trase, kterou naprosto perfektně musí znát vůdčí slonice a již si postupně vštěpují i mladší členky stáda, aby byly připravené v budoucnu vůdčí úlohu převzít," nastiňuje důležitost perfektní paměti pro život slonů Hotový.

Podle něj se sloní paměť vztahuje ovšem i na další záležitosti. „O dobré sloní paměti se mohli přesvědčit i bývalí ošetřovatelé slonů v zoologických zahradách, když se za svými bývalými svěřenci, někdy i po mnoha letech, přišli podívat. Sloni je vždy spolehlivě poznali a chovali se k nim tak, jako by se viděli naposledy předchozí den," nastiňuje zoolog Hotový.