VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE z psychiatrické nemocnice. Ptali jste se na vše, co vás zajímá

V čem je jejich komunita jiná, než běžná oddělení psychiatrických nemocnic? Jak se tam mohou klienti dostat? Jaký mají režim dne? Všeobecná sestra Michaela Romankiewicz z Psychiatrické nemocnice Marianny Oranžské Bílá Voda vám odpovídala online ve čtvrtek 25. února 2016 od 13 hodin.

ON-LINE z psychiatrické nemocnice. Ptali jste se na vše, co vás zajímá

Michaela Romankiewicz

Tento rozhovor byl ukončen dne 1.3.2016
DOTAZ: Dobrý den, jsem sběratelka nejrůznějších historek. Mohla byste prosím popsat nějakou unikátnost, se kterou jste se ve vaší nemocnici setkala? Třeba zajímavý pacient, či jeho ojedinělá diagnóza. Děkuji za všechny čtenáře
ODPOVĚĎ:Bohužel, na tuto otázku nemohu odpovědět, jsem vázána mlčenlivostí.
DOTAZ: Dobrý den,
zajímalo by mě, zda léčíte i lidi závislé na hracích automatech. Kolik takových pacientů máte a v čem se vyznačuje jejich léčba? Jsou podle vás hrací automaty z hlediska závislosti nebezpečné?
ODPOVĚĎ:Ano, závislé na automatech léčíme. Mezi klienty, kteří se u nás léčí ze závisti na alkoholu, drogách či lidí s psychickými nemocemi je jich menšina.
DOTAZ: V čem konkrétně spočívá terapeutická práce ve vaší komunitě? Jaké metody se v současné době používají nejčastěji?
ODPOVĚĎ:Já osobně se věnuji klientům v terapeutické komunitě TAO. Jsou v ní lidé s psychiatrickým onemocněním a lidé s duální diagnózou, což znamená psychiatrické onemocnění plus závislost. Terapeutická práce spočívá hlavně na individuálním partnerském přístupu ke klientovi. Bereme klienty ne jako pacienty závislé na péči, ale přistupujeme k nim jako k rovnocenným partnerům, kterým jsme průvodci. Nic jim nevnucujeme, dáváme jim prostor, aby si sami řekli, co potřebují a kam chtějí dokráčet po své cestě, což znamená v čínštině TAO. Členové komunity nejsou pacienty instuce, ale jsou členy rodiny, ve které má každý své úkoly, povinnosti, učí se prožívat i běžné emoce, které díky své závislosti potlačili, mají možnost dělat chyby, ze kterých se mohou poučit, učí se dávat i přijímat zpětné vazby a spoustu dalších činností.
DOTAZ: Dpbrý den, paní R. Mám spíš prosbu. Bratr (29 let) pravidelně kouří marihuanu, občas si to zpestří perníkem. Zatím nemá problémy a vidím u něj posun osobnosti. On tuší, že by z toho kolotoče měl vypadnout a nějak to řešit. Může se obrátit na vás? Jaké by měli být jeho prv ní kroky, kdyby se rozhodl léčit. Děkuji
ODPOVĚĎ:Prvním krokem je otevřít si stránky nemocnice: www.pnmo.cz, kde si najdete dotazník, který vyplníte on-line nebo klasicky. Vytiskněte jej a pošlete poštou nebo e-mailem. Příjmová sestra na centrálním příjmu naší nemocnice vám zpětně pošle podrobné podmínky k nástupu léčby i s konkrétním termínem nástupu. K léčbě je nutné mít doporučení od psychiatra (obvodního lékaře), může být i doporučení z K-centra. Je nutné počítat s čekací dobou.
DOTAZ: Dobrý den, léčí se u Vás také alkoholici, jaké jsou čekací lhůty?
ODPOVĚĎ:Alkoholici se u nás léčí na oddělení 1 - TK Harmonie. Momentální čekací lhůta je měsíc a půl.
DOTAZ: Zajímalo by mne, jaký je podíl žen a mužů u léčky alkoholiků a narkomanů. Také by mne zajímalo, jakou máte úspěšnost léčby - u alkoholiků i narkomanů. Děkuji a přeji hodně síly v nelehké práci
ODPOVĚĎ:To se nedá nějak specifikovat. Obecně je v obou případech více mužů. Větší zájem o léčbu je v zimním období, v létě je čekací lhůta kratší. Úspěšnost nemohu specifikovat, protože u mnoha případů nemáme zpětnou vazbu. Jsme rádi za každého úspěšně abstinujícího klienta, který se ozve.
DOTAZ: Dobrý den, moje matka trpí schizofrenií, jednou za čas musí do léčebny, je v invalidním důchodu. Jaká je šance, že podobná nemoc vypukne i u mě, jsou psychické nemoci dědičné? lze jejich vypuknutí nějak předcházet?
ODPOVĚĎ:Bohužel, psychické nemoci jsou dědičné, ale to neznamená, že nutně musíte onemocnět. Záleží na životním stylu, riziku stresu, množství krizových situací.... Doporučení je: být v pohodě.
DOTAZ: Mám podezření, že moje dcera jede v drogách? Jak stoprocentně rozeznám, že se nemýlím. Na co mám dávat pozor? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Stoprocentně to poznáte, když dceři uděláte test, který můžete koupit v lékárně. na co dávat pozor? To je citlivá záležitost. Závislost na drogách doprovázejí častí výkyvy nálad, nespavost, hyperaktivita nebo naopak ospalost, malátnost, nechutenství. Berte to pouze obecně, tyto příznaky doprovazejí spoustu jiných nemocí. Úplně nejjednodušší je se dcery zeptat přímo, nekritizovat, nenadávat, snažit se pochopit proč.
DOTAZ: Zdravím, léčíte alkoholismus i ambulantně? Co to obnáší? Kolik to stojí peněz?
ODPOVĚĎ:Alkoholismus neléčíme ambulantně. Ambulantně se léčí přímo u psychiatra.Doporučuji se obrátit na nejbližší psychiatrickou ambulanci nebo Centrum duševního zdraví či K - centrum.
DOTAZ: Dobrý den, bydlím nedaleko Bílé Vody, proto by mně zajímalo, zda u Vás nejsou nebezpeční pacienti a také jak je Vaše nemocnice zabezpečená proti útěku. Děkuji
ODPOVĚĎ:Co je pro vás nebezpečný pacient? To, že se někdo léčí s psychickou nemoci neznamená, že je nebezpečný. Stejně jako když je někdo zdravý neznamená, že není nebezpečný. V naší nemocnici jsou klienti dobrovolně, máme otevřená oddělení, takže, pokud chce někdo odejít, může dveřmi, nemusí přes plot. Nemáme žádné speciální zabezpečení proti útěku.
DOTAZ: Jaká je váš názor na antidepresiva? jsou návyková? Co se stane, když si člověk sám upravuje dávkování nebo je vynechá? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Toto je spíš otázka na odborného lékaře. Všeobecně antidepresiva jsou léky, které mají lidem pomoci. Rozhodně nedoporučuji samovolně upravovat dávkování nebo je vynechat.
DOTAZ: Dobrý den, chodí se k Vám lidé dobrovolně léčit nebo máte v nemocnici i lidi, kteří mají předepsanou léčbu nařízenou soudem?
ODPOVĚĎ:Chodí k nám lidé k dobrovolné léčbě, ale máme i klienty s nařízenou soudní léčbou. Vetšinou jsou ti dobrovolní, těch je asi 90 procent.
DOTAZ: Zdravím, zajímalo by mne, jak taková probíhá takové psychiatrické sezení. Představuji si ji jako ve filmu Přelet přes kukaččí hnízdo od Formana. Jak je podle vás v tomto směru film vydaření? Přiblížil se realitě?
ODPOVĚĎ:U nás jsou individuální a skupinové terapie, na kterých si klienti řeší své problémy. Každá skupina má svá určitá pravidla, svoje místo v časovém harmonogramu. Film Přelet nad kukaččím hnízdem je zdařilý film, ale realitě neodpovídá.
DOTAZ: Dobrý den, zajímalo by mne, jestli se ještě používají elektrošoky.
ODPOVĚĎ:Ano, elektrokonvulzivní terapie se používá, ale pouze jako poslední možnost při neúčinnosti dostupných možností léčby. Probíhá v celkové krátkodobé anestezii za přítomnosti anesteziologa a proškoleného personálu.
DOTAZ: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jaká je úspěšnost léčby? Kolik klientů se k vám vrací? Stává se, že se vrací opakovaně třeba i několikrát? Jedná se o dobrovolníky nebo soudem nařízenou léčbu? Jak se tito lidé v komunitě připravují na návrat do běžného života, aby opět nezklouzli k závislosti?
ODPOVĚĎ:Úspěšnost léčby závisí na motivaci každého jednotlivého klienta. Někteří se vracejí opakovaně, protože to vyžaduje jejich onemocnění (psychiatrické diagnózy). To jestli opět sklouznou k závislosti záleží na tom, zda chtějí změnit způsob života.
DOTAZ: Dobrý den,
zajímalo by mě, jak se vašemu zařízení v tak odlehlém koutě republiky daří získávat odborníky (lékaře, sestry, terapeuty), ale i jiný personál.
ODPOVĚĎ:Popravdě těžko :-). Většina zaměstnanců je z blízkého okolí. Momentálně nám schází lékař psychiatr. Pokud o někom víte :-)...
DOTAZ: Dobrý den, jak nákladní je léčba alkoholika? Musí se na nákladech sám podílet?
ODPOVĚĎ:Léčba je hrazená ze zdravotního pojištění, pacient nedoplácí nic.
DOTAZ: Dobrý den, zajímal by mne Váš názor na používání klecových lůžek, vím, že byla zrušena, ale nebyla v některých případech užitečná. Nebylo to lepší než pacienty přivazovat? Děkuji
ODPOVĚĎ:Osobně jsem klecová lůžka nezažila, pouze síťová. Myslím si, že přivazování (kurtování) je více omezující, než když byl neklidný klient zavřen do síťového lůžka. Úplně nejlepším řešením jsou izolační pokoje, kde nehrozí žádné riziko poranění.
DOTAZ: Dobrý den, vy pocházíte z Bílé Vody nebo jste se sem přistěhovala? Jak se Vám líbí Jesenicko? Neměla jste někdy chuť se sbalit a utéct?
ODPOVĚĎ:Pocházím z Jeseníku, do Bílé Vody jsem se přistěhovala před 20 lety. Jesenicko je moje srdeční záležitost, utíkat jsme nikdy nechtěla.
DOTAZ: Připadá mi, že svět se hodně mění, přibývají nové nemoci, je to mu tak i co se týče psychiatrických chorob, objevují se v posledních letech nějaké nové?
ODPOVĚĎ:Psychické nemoci jsou stále stejné, jen se mění jejich spouštěče a stoupá procento onemocnění v populaci. Lidé jsou více vystaveni stresu. Co se mění, je léčba a bylo by dobře, kdyby se změnil i náhled "zdravých" lidí na psychiatrické onemocnění.
DOTAZ: Zdravím, paní Romankiewicz, obdivuji Vás, člověk, který se věnuje psychicky nemocem, musí být určitě hodně silný. Jak jste na tom Vy, nenosíte si "práci" domů? Jak se Vám daří vyčistit si hlavu?
ODPOVĚĎ:Děkuji za povzbuzení. Práci domů se snažím nenosit, ale někdy je to těžké. Na čištění hlavy máme různé relaxační techniky. Mě pomáhá rodina, četba, kreativní tvoření a příroda.
DOTAZ: Dobrý den, hodně se hovoří o závislostech na drogách, alkoholu, v posledních letech i na hracích automatech, přibývají v poslední době ještě nějaké další závislosti?
ODPOVĚĎ:Ano, závislost na počítači, Facebooku, mobilním telefonu i jídle.
DOTAZ: Máte ve Vaší nemocnici i lidi, kteří jsou natolik nemocní, že se už nikdy nejsou schopni vrátit do reálného života?
ODPOVĚĎ:Momentálně u nás nemáme nikoho takového, ale objevují se i klienti, kteří potřebují doživotní stálou péči.
DOTAZ: Dobrý den,
Má poloha vaší nemocnice, kdy leží v nejodlehlejším koutu Česka, z hlediska pacientů a léčby psychických onemocnění nějaké výhody?
ODPOVĚĎ:Výhodou je anonymita - odlehlost, okolí dostupná příroda, klid.
DOTAZ: Dobrý den, v brzké době k Vám nastupuji léčbu,chtěla jsem se zeptat, je přístup k jednotlivci individuální, tedy i doba léčení je individuální a jaký je režim - komunita "Harmonie". Moc děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:V naší nemocnici se snažíme o individuální přístup k jednotlivci. Doba léčení je daná, klient v době nástupu ví, jak dlouho u nás zůstane. Podrobnější informace najdete na našich webových stránkách. Režim je uzpůsoben potřebám klientů, není to nic, co by se nedalo zvládnout.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>