Je to už přes pět let, co Valenta jako první na světě skočil trojné salto s pěti vruty. Fenomenální skok Valentovi přináší vítězství dodnes.

Akrobat Aleš Valenta v sobotu ukázal, že skákat na lyžích ještě nezapomněl. Olympijský vítěz ze Salt Lake City sice ukončil po uplynulé sezoně kariéru, ale v sobotu vyhrál ve svém areálu ve Štítech na Šumpersku šestý ročník Freestyle Czech Open. V soutěži narušené deštěm Valenta v jednokolovém finále kraloval zlatým olympijským skokem. Trojné salto s pěti vruty s dopadem na vodní hladinu zvládl čistě a od trojice rozhodčích získal 145,04 bodu.

„Jsem rád, že se přišli podívat lidi a že jsem je potěšil výhrou. Ale už to není moje živobytí,“ řekl Valenta spolupracovníkovi ČTK.Téměř o pět bodů méně dostal od poroty Francouz Nicola Thepaut, který předvedl jinou kombinaci trojného salta s pěti vruty. Bronz vybojoval ukrajinský akrobat Enver Ablajev. Ten se odhodlal k málo vídanému čtvernému saltu, které je na sněhu stále zakázané. „Je to budoucnost. Já bych obtížnost neomezoval,“ komentoval to Valenta.

Závod žen vyhrála Ukrajinka Olga Volkovová. Jediná česká zástupkyně v soutěži Martina Konopová byla šestá. Program velmi výrazně narušil déšť, závodníci si užili jen základního kola a pak dvanáct nejlepších skočilo jen jednou ve finále. Bylo to poprvé, kdy na Czech Open ve Štítech během šesti ročníků pršelo. Přesto našlo cestu do Acrobat Parku kolem tisícovky diváků. Valenta skákal jako poslední, vyhrál totiž kvalifikaci. Před ním zazářili Ablajev i Thepaut, Valenta tak měl šance na obhajobu poměrně malé. Jenže svůj olympijský veleskok vystřihl naprosto dokonale.

„Aleš je stále perfektně gymnasticky připraven. A s pěti vruty bude vyhrávat. Je to skok na hraně možností,“ uvedl jeho kouč Pavel Landa.

Výsledky
Muži: 1. Valenta (ČR) 145,04 b., 2. Thepaut (Fr.) 140,63, 3. Ablajev 135,63, 4. Abramenko 132,99, 5. Išutko (všichni Ukr.) 129,42, 6. T. Lambert (Švýc.) 123,99, …13. Vokatý, 15. Dobřanský (oba ČR) - nepostoupili z kvalifikace. Ženy: 1. Volkovová 90,95, 2 Poljuková 87,26, 3. Diděnková (všechny Ukr.) 83,48, …6. Konopová (ČR) 55,97.