Jen namátkou: zlomená čelist či záhadná nemoc, kterou si přivezl z Thajska. A naposledy si v prosinci při tréninku v americkém Beaver Creek vykloubil rameno.

Teď už však dvaatřicetiletý lyžař zase jezdí naplno.

Po konzultacích s lékaři ale bude „odpočívat" a naskočí do závodního kolotoče až na mistrovství světa ve Schladmingu v polovině února.

„Natáčeli jsme freeridový film, jezdil rychle v lese, skákal, šlo to. Ale chceme se pořádně připravit, jít do aerodynamického tunelu. Nemá cenu zkoušet Wengen nebo jiný těžký svěťák bez přípravy," říká jeho bratr a trenér Tomáš Bank pro web czech-ski.com.

Oba zvažují jako test sjezd na mistrovství republiky na Slovensku v Jasné koncem ledna.

„Jezdí se mi dobře, věřím, že bych zvládl závod před mistrovstvím. I když doktoři to nedoporučují. Kdyby se něco stalo, bylo by to hodně špatné. Dáme si spíš raději měsíc testů," líčí Ondřej Bank.

Zranění ramene si nepřipouští a na svahu o něm vůbec nepřemýšlí. Ba právě naopak. „Musím si dávat pozor, abych na to nezapomněl a neriskoval. Abych náhodou nespadl," popisuje.

Trénovat začal jen čtrnáct dní po operaci ramene. Vystačit si však musel jen s lyžemi – žádné hůlky ani branky.

„Najezdil toho dost bez hůlek na placatých kopcích. V sezoně 2009, kdy měl po zlomenině nohy, nemohl trénovat, jezdil pět měsíců jen na placatém kopci. Pak měl dvě sezony nejlepší výsledky, vyplatilo se to. Říkali jsme si: dejme stejný model," líčí jeho bratr a kouč.

Do startu světového šampionátu zbývá měsíc, a pokud chce Ondřej Bank závodit se ctí, musí pořádně zabrat. „Už jezdím s hůlkami, nejezdím 
v bránách. Jsem na tom skvěle kondičně, to bych mohl využít. Mám pořád měsíc i na pořádné lyžování," podotýká s tím, že ho nic nebolí.

Lékaři jeho nadšení nesdílí. „Tvrdě nás odrazují. Říkají, že jsme magoři," přiznává Tomáš Bank. „Náš sen je ale ještě něco zajet."

A jaké jsou reálné šance pro mistrovství světa?

„Těžko říct, Ondřej by na tom nemusel být špatně. Průšvihů bylo strašně moc a tréninku málo. Když jsem ale viděl, jak jel v Levi slalom po třídenním tréninku, skoro na postup… Dostal dvě vteřiny od vítěze. Teoreticky to může vyjít, v kombinaci reálně i do první desítky," hodnotí Tomáš Bank.

Ondřej Bank pomýšlí i výš. „Když to všechno klapne, 
v kombinaci chci myslet i na pětku. Měsíc potrénuju a bude to zajímavé," vzkazuje. „Určitě se nepojedu jen svézt. Budu útočit." Autor: Markéta Kosová

Čtěte také: Hašek je magor a čtvrt milionu v trapu, aneb zápisky ze setkání s Ondrou Bankem