Je to už dlouho, co se hala Tyršova stadionu plnila basketbalovými fanoušky. Šumperk na jaře roku 2005 sestoupil ze 3. ligy a tři sezony pak strávil v krajském přeboru.

A byly to podivné roky.

Třikrát krajský přebor vyhrál, ale ani jednou se do ligy nepřihlásil. Neměl na to peníze.

Až letos se šumperští basketbalisté odhodlali opět vstoupit do ligového světa. „Celé ty tři roky jsme šetřili, takže na to už máme peníze,“ říkal před časem hráč a v dobách krajského přeboru i kouč šumperských basketbalistů Ondřej Šich.

Šumperku vládne hokej, futsal a letos i fotbal, který prožívá velké a krásné znovuobrození.

Po tom samém ale touží i basketbalisté. V dobách útlumu sice váleli dorostenci, jenže fanoušci touží po dospělém týmu. Pokud všichni, co na šumperské basketbalisty před pár lety chodili, dorazí do haly, bude narváno.

„Na basket chodilo hodně lidí, doufám, že je zase přilákáme, věřte mi, nebudou litovat, budeme hrát dobrý basket,“ slibuje Radim Šíma, kouč současného týmu, který letos bude startovat ve 2. lize.

A zde malé vysvětlení. Před třemi roky Šumperk sestoupil ze 3. ligy. Mezitím došlo k reorganizaci soutěží, vznikla například juniorská soutěž U20 a 3. liga se přejmenovala na 2. ligu. Nad ní najdete 1. ligu a ještě výše Matonni ligu. Šumperk se tak vrací po letech do stejné soutěž, ze které spadl, ta má jen jiný název.

Generálkou na ligovou sezonu bude v sobotu 27. září od 18.00 hodin utkání 1. kola Českého poháru. Soupeř bude lákavý, poslední vítěz 2. ligy Kroměříž. A tahounem Kroměříže ve vítězné sezoně byl šumperský odchovanec a bývalý reprezentant Honza Sitař.

„Vím, že byl hlavní postavou týmu, ale nevím, jestli ještě proti nám nastoupí. Prý má zdravotní potíže,“ říká Šíma.

I tak bude zápas pro šumperský basketbal začátkem lepších zítřků. Kouč Šíma má vcelku velké ambice, určitě prý neposkládal tým, který by měl hrát jenom o udržení v lize.

„Nebudeme outsider, máme kvalitní tým, rychlý, výbušný, dobře pracujeme pod košem,“ vypočítává Radim Šíma. Ten bude spoléhat především na osu Müller, Wiesner, Vláčel, Šich, které doplňují Gonda, Poštulka, Špunda či Leštinský.

Ti mají za sebou měsíční letní přípravu, tedy běhání na atletické dráze a dril v tělocvičně. Hráči pak absolvovali turnaj v Krnově, kde mezi ligovými celky z Nového Jičína, Krnova a Opavy skončili druzí.

„Sice jsme ligu dlouho nehráli, ale mám celkem přesnou představu, co nás čeká a jak na tom jsme,“ tvrdí sebevědomě Šíma.

To může on i jeho chlapci dokázat už v sobotu na večerním mači s Kroměříží.