Basketbalové play off začalo pro šumperské ženy již v pátek. Po dohodě mezi kluby z důvodu obsazení haly Sparty se utkání předehrávalo, ale začátek byl stanoven až na 20.30 hodin a bylo pro šumperské hráčky náročnější, než se očekávalo a utkání skončilo výraznou prohrou až o půl jedenácté v noci.

„K utkání jsme odjížděli v osmi hráčkách, v sestavě, která byla oslabena o čtyři ze šesti děvčat hrajících na pozici dlouhých hráček Kozáková, Ševčíková, Knířová a Čechová. Musel jsem provést přesun hráček Podhorné a Vlkové na tyto pozice a následně tam zaskakovala i Petra Valentová, která vystřídala snad všechny pozice na hřišti," uvedl kouč šumperských basketbalistek Oldřich Sládek.

„Do utkání tedy musely nastoupit a svou hrou dokázaly, že do družstva patří i hráčky, které v sezóně nedostávaly tolik příležitostí, jako Iva Klečková, Renča Kohoutová, Venďa Hejlová a především Katka Eflerová.

Vstup do utkání měly hráčky ze Šumperku výborný a ve třetí minutě byl stav 5:7 pro hosty. Následně přišla první slabá chvíle, několik ztrát a neproměněných šancí a následující čtyři minuty 10:0.

Po přestávce ale přišla druhá a rozhodující nejhorší chvilka z celé sezóny. Osm minut nedaly šumperské hráčky koš a stav 18:0 ukázal skvělou hru domácích hráček. Hrály výborně v obraně i v útoku a stav čtvrtiny skončil 26:5.

„Sparťanky nám nedaly příležitost a ukázaly, že jdou za postupem.  Nasazení a odhodlání po vítězství bylo obrovské a za stavu 59:28 po třetí čtvrtině bylo jasné, že na ně nemáme, ale přesto poslední čtvrtina, zlepšenou obranou a lepší střelbou, kterou jsme vyhráli 18:16, jsme již naznačili, že by mohlo být i líp," zhodnotil trenér Sládek první utkání.

Sparta Praha B – TJ Šumperk 75:46 (22:12, 33:23, 59:28)

Body: Eflerová Kateřina 15, Valentová Petra 15, Kohoutová Renáta 5, Podhorná Alexandra 5, Hejlová Vendula 2, Klečková Iva 2, Zelená Martina 2, Vlková Soňa.

Sobotní utkání začalo naprosto stejně vedením šumperských hráček 1:4, skóre se ale rychlou sérií košů otočilo pro domácí během tří minut na stav 19:6 po první čtvrtině. Druhá čtvrtina skončila opět v šumperský neprospěch 12:14, a tak stav 18:33 po poločase nevěstil nic dobrého i pro zbytek utkání. ¨

Ale…

Ve druhém poločasu vstoupily šumperské hráčky skvělou zónovou obranou, na kterou domácí neuměly zareagovat. Po třetí čtvrtině byl stav 37:42, což bylo pro domácí hráčky šokem, z kterého se do konce utkání nedostaly.

„Ve druhém poločase naše děvčata ukázala svoji sílu, bojovností o každý míč, zlepšenou střelbou, rychlými protiútoky, které vycházely ze skvělé obrany, dokázaly stáhnout bodový rozdíl a minutu před koncem trojkovou střelou Saši Podhorné na čtyři body v náš neprospěch," popsal zápas kouč Sládek.

Domácí 50 sekund před koncem ztratily míč a Renča Kohoutová byla v rychlém protiútoku faulovaná, proměnila oba trestné hody na stav 52:50. Sparťanky následně po oddechovém čase se přesunuly na šumperskou polovinu a vyhazovaly z autu, po nepřesné přihrávce do autu si vzal šumperský trenér oddechový čas a tím se šumperské hráčky na posledních 16 sekund přesunuli na domácí polovinu a připravili takticky na zahrání akce pro zakončení.

„Náš plán byl hrát na prodloužení, domácí ale čekali trojkovou střelu Saši, která po výhozu z autu dostala první přihrávku, bránily ji tři domácí hráčky, ona zkušeně přehrála míč na Petru Valentovou, která výborně najela směrem pod koš a přihrála zcela neobsazené Katce Eflerové. Ta si poradila s dobíhajícími obránkyně způsobem zkušené ligové hráčky, dala koš a při něm byla faulovaná," vysvětloval Sládek.

To zbývalo 8 sekund do konce, Katka Eflerová trestný hod proměnila a stav byl 53:52 pro Šumperk.

„Domácí si připravili akci, kterou ale děvčata skvěle ubránila a vítězství bylo za ohromné radosti nás všech na naší straně," popsal trenér dění na palubovce.

Sparta Praha B - TJ Šumperk 52:53 (19:6 33:18 42:37)

Body: Podhorná Alexandra 15, Valentová Petra 13, Eflerová Kateřina 7, Kohoutová Renáta 6, Zelená Martina 6, Vlková Soňa 4, Hejlová Vendula 2, Klečková.

Pozvánka na 3. a 4. utkání play off basketbalové ligy žen: sobota 23. března v 17.00 hodin a neděle 24. března v 10.00 hodin,TJ Šumperk – Sparta Praha B, hala Tyršova  stadionu v Šumperku, případné páté utkání se odehraje v Praze ve středu 27. března.