Podle nich se venkovní akce může konat do počtu 2000 osob. Problém je ale v tom, že musí mít svou sedačku. Zatímco na fotbalovém stadionu je to proveditelný požadavek, v případě akce jako Bobr Cup, zásadní problém.

„Ještě v úterý jsme dostali zelenou od hygieniků, nicméně nová opatření to změnila. Bobr Cup je závod, ale zároveň i něco jako festival, taková velká párty. Oddělené sektory se sedícími diváky jsou z podstaty této věci nesmysl. Tratě jsou v přírodě navíc tak rozlehlé, že nejsme schopní zajistit dodržování nařízení,“ řekl Petr Čamek z organizačního výboru litovelského závodu, který má dlouholetou tradici.

Letos se měl konat již po šestadvacáté. Závodí v něm tříčlenné štafety složené z běžce, cyklisty a vodáka. V posledních letech jich bylo na startu pravidelně okolo dvou stovek.

„Všichni jsme naštvaní. Máme Bobr Cup rádi, je to největší podobný závod v republice, nejspíš i ve střední Evropě. Na druhou stranu jsme do toho nechtěli jít za každou cenu a nějakým způsobem nařízení obcházet.“

"Snad to většina pochopí"

Na místě je i zodpovědnost vůči okolí v době nárůstu nakažených koronavirem v celé zemi.

„Litovel má v rámci koronavirové pandemie svou historii, která je z března dobře známá. Natáhnout sem v současné situaci závodníky a fanoušky z celé republiky nám také nepřipadalo vhodné,“ doplnil Čamek.

Ten společně se svým týmem bude řešit prekérní situaci s finančním zajištěním akce a vracením alespoň části startovného.

„Kdybychom v tuto chvíli chtěli vrátit plné startovné, tak je to bankrot a konec,“ prozradil Čamek.

„Jako hraniční datum pro zrušení závodu a případné vracení startovného jsme stanovili na 20. září. Do té doby jsme náklady měli minimální. Pak už ale nešlo dál čekat. Museli jsme začít objednávat věci jako startovní čísla medaile, tisknout reklamní plochy i řešit celkové zajištění akce,“ vysvětluje.

„Budeme se snažit, tam kde to půjde, vyjednat vrácení zboží. Budeme také muset jednat se sponzory, protože když akce neproběhne, není z naší strany plnění. Do data, kdy se měl Bobr Cup konat, chceme mít všechno vyjasněné, abychom mohli dát lidem potřebné informace,“ dodal.

Zároveň je mu jasné, že ze strany mnohých účastníků se dočká organizační tým kritiky.

„Můžu všechny ubezpečit, že nám z této situace žádné výhody nezůstanou. Spíš naopak. Věřím ale, že těch rozumných, kteří to pochopí, bude víc,“ uzavřel Čamek.