Přestože mnozí letos prorokovali klinice Kanibalů úpadek, stal se opak: přijelo rekordní množství trenérů a funkcionářů ze všech možných českých klubů.

„Kdysi jsme začínali na starém Švagrově v deseti, byla to jen klubová akce. A asi jdeme správnou cestou, letos nechyběli ani repretrenéři mládežnických celků," říká Roman Lipavský, hlavní organizátor Horské baseballové kliniky.

Český baseball má za sebou veleúspěšný rok, jedenadvacítka se probojovala na mistrovství světa, kde čeští mladíci skončili senzačně pátí, v boji o pátou příčku porazili velmoc Austrálii, což je nevídaný počin. Bez urážky, je to podobné, jako by se na hokejové mistrovství světa juniorů elitní skupiny probojovali hokejisté Thajska a trápili Kanadu a poráželi Finsko. Tradice baseballu je stále v České republice příliš krátká a zázemí se nedá srovnávat s těmi, kterými disponují velmoci jako je USA či například Austrálie. Jako důkaz ať svědčí to, že kouč Austrálie si byl před zápasem s Českem tak jist vítězstvím svého týmu, že než zápas začal, pogratuloval české straně k šestému místu.

Mužská reprezentace skončila na mistrovství Evropy čtvrtá (pro neznalé poměrů ve světovém baseballu je však fér přiznat, že nejlepší celky světa se z těch evropských nerekrutují).

Za patnáct let byli hosty Horské baseballové kliniky i zahraniční koučové, nejznámějším je Jim Jones, Američan, který před čtvrt stoletím pomáhal rozjíždět baseballové hnutí v Česku (a Roman Lipavský mu dělal asistenta u juniorské reprezentace České republiky). Jones byl vlastně nechtěným iniciátorem dnes prestižního setkání trenérů. Říkával totiž: „Nechápu vás Čechy. Pokud se chcete trenérsky rozvíjet, musíte se setkávat a vyměňovat si zkušenosti. Máte tak rádi pivo, a přesto se nesetkáváte…"

Naštěstí nakonec v tomhle neměl pravdu, dva plné hotely baseballových odborníků toho byly v Ostružné důkazem.