„Tak to je překvápko. V takové počasí nikdo z nás nedoufal. Sníh nás hodně překvapil, ale na druhou stranu jsme si na internetu četli, že mrazy budou silnější. No, nějak to přežijeme,“ popsal první pocity po příletu ze Španělska cyklista ze Zábřehu Pavel Zitta.

Přestože jezdci královéhradecké stáje odcestovali na největší španělský ostrov téměř na tři týdny pouze trénovat, nakonec se někteří neudrželi a letos poprvé absolvovali závodní kilometry. Slyšet o sobě pak daly zejména nové posily. Mezi sto třiceti závodníky totiž královéhradecký jezdec Matthias Fiedemann přijel do cíle stříbrný.

„Na Mallorku jsme jeli tentokrát opravdu pouze trénovat, nešlo proto o závod zařazený do kategorie UCI. Zatímco většina si dala den volna, trojice našich německých závodníků Schulze, Friedemann a Sinkewitz absolvovala závod v S´Arenal poblíž Palma Mallorka,“ sdělil manažer stáje PSK Whirlpool-Author Vladimír Vávra a podotkl, že závod se rozhodl až v hromadném spurtu celého stotřicetičlenného pole.

Pásku jako první protnul německý jezdec Erik Bauman, na něhož jen těsně nestačil právě nový závodník stáje PSK Whirlpool-Author Matthias Friedemann. Do první dvacítky se ještě protlačil nově jmenovaný lídr českého celku Patrik Sinkewitz. Třetí zástupce týmu André Schulze přijel uprostřed startovního pole.

Během šestnácti dnů na kole cyklisté „natočili“ ke dvěma a půl tisícům kilometrů.

„Trénovali jsme dost, přestože i na Mallorce nám zpočátku počasí vůbec nepřálo, a dokonce jsme kvůli dešti museli trénink i omezit, ale po pár dnech se zlepšilo. Ke konci jsme už trénovali hodně intenzivně a i kopcích. To ještě potřebuji doladit, jinak bych řekl, že forma je na dobré cestě,“ podotkl Pavel Zitta.

Královéhradecký tým čekají první závodní zkoušky už tento týden, kdy se stáj rozdělí na dvě části. První odjíždí do Belgie na prestižní jednorázovku 1. HC Omloop Het Nieuwsblad a druhá skupina zamíří za dvojící závodů první kategorie do Švýcarska na Gran Premio dell'Insubria a GP di Lugano.

Jezdec ze Zábřehu si dá ještě závodní pauzu.

„Na závody se už těším, hlavně po tom, co máme teď za sebou, ale není kam spěchat. Potřebuji ještě zapracovat na formě, proto jsem teď psaný jako náhradník. Nicméně se klidně může stát, že pokud se něco přihodí, tak ještě odjedu,“ řekla staronová posily týmu PSK Whirlpool-Author Pavel Zitta.

Patrik Pátek