Závodník belgické stáje Kwadro – Stannah se v sobotu ve městě olomouckých syrečků konečně dočkal dresu národního šampiona. Loni se třicetiletý cyklokrosař, který je aktuálně nejlepším Čechem ve Světovém poháru, musel sklonit před Zdeňkem Štybarem, jenž ale letos v Lošticích nestartoval.

„Mám radost, že jsem konečně vyhrál. Vozit tenhle dres je prestižní jak pro mě tak pro tým," vyprávěl Martin Bína, jenž si stanovil jednoduchou taktiku.

„První kolo jsem se chtěl kouknout, jak kdo pojede a pak za to vzít," prozradil. A juniorský mistr světa z roku 2001 za to vzal pořádně. Chvíli se s ním sice dokázal držet mladík Michael Boroš, brzy z toho ale byla sólo jízda. Martina Bínu na perfektně připravené trati nic nezastavilo a ostatním závodníkům ujel o více než čtyřicet vteřin.

„V týdnu jsem přitom byl trochu nachcípaný. Ve čtvrtek jsem se z toho ale dostal," oddechl si.

Zajímavý byl souboj o stříbrnou medaili. Z ní se nakonec radoval mladý Michael Boroš, který porazil zkušeného Vladimíra Kyziváta. Loštické publikum hnalo dopředu domácího závodníka Emila Hekeleho, který měl na starosti i organizaci závodů a stavbu trati.

„Celý týden byl strašně hektický. Tři dny jsem byl na nohách od rána do večera a skoro jsem ani nespal," svěřil se domácí borec Emil Hekele, kterému umístění v elitní desítce uniklo jen o vlásek.

Kvůli přenosu České televize startoval závod kategorie Elite již v dopoledních hodinách. „Takhle brzo jsem naposledy startoval snad jako junior," usmíval se třicetiletý matador Martin Bína, který již vyhlíží závod mistrovství světa, na kterém chce uspět.

Do Loštic za ním přijela i belgická televize. „Od rána za mnou borec lítal s kamerou," smál se Bína, který momentálně patří mezi cyklokrosařskou smetánku.

V Lošticích se v sobotu definitivně rozhodlo i o konečném pořadí osmidílného seriálu Toi Toi Cup. Vítězem se stal Tomáš Paprstka, jenž v závodě skončil pátý. Juniorský mistr světa z roku 2010 obdržel prémii 30 tisíc korun a bude mít na rok zdarma k dispozici vůz Škoda.

Mistrovství ČR v cyklokrosu, osmý a závěrečný závod Českého poháru Toi Toi Cupu v Lošticích:

1. Bína (Kwadro – Stannah) 1:03:54, 2. Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor) –43, 3. Kyzivát (Johnson Controls) –46, 4. Šimůnek (Kwadro Stannah), 5. Paprstka (Remerx Merida Team Kolín) oba –1:04, 6. Petruš (Kwadro Stannah), 7. Bambula oba –1:46, 8. Skála (oba ČEZ Cyklo Team Tábor) –2:22, 9. Nipl (Focus cycling Znojmo) –3:22, 10. Lasák (Max Cursor) –3:33.

Konečné pořadí Českého poháru – Toi Toi Cupu:

1. Paprstka 224 b., 2. Boroš 216, 3. Nipl 213, 4. Kyzivát, 5. Bambula oba 212, 6. Skála 203.