Freestyle Czech Open se koná už pošesté a je velmi pravděpodobné, že se po dlouhých dlouhých letech objeví jiný vítěz, než Aleš Valenta (vyhrál čtyřikrát) a Eric Bergust, Američan, který je prvním vítězem Freestyle Czech Open z roku 2002. Pokud váháte, zda do Štítů dorazíte, či nikoliv, mějte na zřeteli, že sobotní závod bude asi opravdu posledním velikým vystoupením Aleše Valenty na území České republiky. Už na jaře Valenta oznámil konec kariéry a sám říká, že příští rok už na Freestyle Czech Open skákat nebude.

„Já už samozřejmě netrénuji zdaleka tolik, co dřív, ale sportuji, udržuji se v kondici a ještě jednou si chci zazávodit,“ uvedl pro Deník Aleš Valenta.
Ten už opravdu pomalu končí se závoděním, nedávno dokonce odmítnul nabídku závodu ve Americe. „Nabídli tak málo, že se nevyplatilo na ten závod odletět. Sice pak nabídku zvedli, ale i tak to za to nestálo,“ vysvětloval Valenta, olympijský vítěz ze Salt Lake City v roce 2002. Acrobat Park ve Štítech, kde letní světový pohár Freestyle Czech Open tradičně probíhá, se pyšní titulem areálu s největšími můstky pro skoky do vody na světě.

„My sem jezdíme už nějaký čas a jsme z Acrobat Parku nadšeni. Je znát, že areál stavěl odborník na akrobatické lyžování, totiž Aleš Valenta. Je to určitě jeden z nejlepších areálů na světě a v Evropě podle mě nemá konkurenci,“ nechal se slyšet před rokem Stanislav Kravčuk, jedna z ikon akrobatického lyžování. Největší hvězdou ale bude i nadále Aleš Valenta. Vynálezce trojného salta s pěti vruty už není v olympijské formě, přesto si věří, že za příznivých okolností je schopen skočit třeba i skok, který mu přinesl olympijské zlato.

„Skákat do vody je o něco jednodušší, než na sněhu. Navíc štítecký areál pochopitelně moc dobře znám, což je také výhoda,“ říká Valenta.
Co tedy v sobotu předvede? „Já nikdy nedokázal dopředu říct, že skočím ten nebo onen skok. To vím těsně před závodem, podle toho, jak se cítím a jaké jsou povětrnostní podmínky. Naštěstí v létě je to s podmínkami o něco lepší, než v zimě, i proto si celkem troufám předvést dobré skoky,“ podotýká Valenta.

Závod odstartuje už v devět hodin dopoledne a pro všechny příznivce je vstup zdarma.
Freestyle Czech Open 2007, Acrobat Park Štíty
vstup zdarma 9.00 – 11.00 trénink
11.15 – 13.00 semifinále
14.00 – 15.30 finále
15.45 vyhlášení výsledků
18.00 – 04.00 after party