„Když jsem závodně plavala, potkávala jsem se často s neúspěchy. Trenér mi říkal, že nebudu žádná hvězda, že plavu krásně, ale moc pomalu.“ takhle začala svůj příběh Denisa Haltmarová, žijící v Zábřehu.

Závodní plavání je náročné na trénink a po přechodu na střední školu dostala Denisa možnost vyzkoušet si zimní plavání.

Od roku 2009 se otužuje a věnuje se tomuto sportu s nadšením. Účastní se nejen Českého poháru, ale také mezinárodních závodů v Polsku a na Slovensku, které se konají od října do dubna na otevřených vodách.

Jednou by chtěla Českou republiku reprezentovat i na mistrovství světa v Rusku. Když se bude dařit, příští rok by se ráda přihlásila.

V LETOŠNÍM ROCE SBÍRALA ÚSPĚCHY

Na začátku letošního roku 12. ledna se zařadila mezi 14 borců, kteří zdolali ICE Kombo v polských Katovicích.

„Jednalo se o závod, kde člověk musel uplavat dva kilometrové závody v rozmezí několika hodin. Plavalo se ve vyřezaném ledovém bazéně ve vodě, která měla teplotu 0,6 stupňů,“ přiblížila, co závod obnáší.

O měsíc později dokázala Denisa Haltmarová zdolat sen mnoha zimních plavců, ledovou míli, takzvaný Mount Everest pro otužilce. Jednalo se o její první ledovou míli v životě.

V Hradci Králové uplavala v Labi vzdálenost 1610 metrů za 38 minut a 20 sekund. Voda měla 1,2 stupně. Byl to okruh, kdy polovina tratě vedla po a druhá proti proudu.

„Nejprve jsem plavala kraulem, ale ve třetině tratě mě přepadla nějaká slabost a nemohla jsem dýchat. Myslím, že mě zradila psychika. Ve zbytku tratě jsem střídala styl prsa a kraul. Posledních 500 metrů už bylo nepopsatelných. Cítila jsem se jako opilá, byla jsem podchlazená a jediné, co mi nedovolilo vylézt z vody, byla moje hrdost a skvělý tým. Zářivě žlutá bójka v cíli byla mojí nadějí, že to zvládnu,“ popisovala své pocity z největšího úspěchu zábřežská plavkyně, pro niž není borec ten, kdo plave nejrychleji, ale ten, kdo ve vodě vydrží nejdéle a dokáže z ní v pořádku vylézt.

„Neberu to jako hazard se zdravím, ale jako extrémní sport. My všichni si uvědomujeme rizika s tím spojená a vždycky dbáme na kvalitní zázemí, organizační i zdravotní tým,“ dodala.

Z vody ji museli pomoci, protože byla vyčerpaná a ještě dlouho po závodě se klepala zimou.

„Stala jsem se třetí ženou na světě, která uplavala ledovou míli v tak studené vodě. Pouze jedenáct lidí na světě ji uplavalo ve studenější vodě než já. Jednalo se o nejstudenější ledovou míli, která se konala v ČR.,“ byla Haltmarová šťastná po výkonu.

Denisa si tímto výkonem splnila jeden z mnoha cílů. „Byl to silný zážitek a posunulo mě to dál,“ věří, že je blíž k tomu, aby si splnila další sny.

„Chtěla bych jednou uplavat Ocean´s 7 (Do oceánské sedmičky patří přeplavat Gibraltarský průliv, kanál La Manche, kanál Katalina v Kalifornii, Cookova úžina na Novém Zélandu, Severní kanál mezi Skotskem a Irskem, kanál Kaiwi na Havaji a Cugarský průliv mezi ostrovy Honsu a Hokkaido, pozn. red.), Icezero, což je ledová míle ve vodě, která má 0 stupňů a Ledovou míli na Antarktidě, kde teplota vody sahá až do mínus půldruhého stupně,“ přiblížila je a jestli se jí to někdy podaří, tak by své postřehy a životní zážitky ráda popsala ve své knize.

Už jen podle destinací je jasné, že účast na těchto závodech je finančně náročná.

„Je potřeba zamluvit termín hodně dopředu, sehnat lodivoda, jet na soustředění, dopravit se na závod a tak dále. Takže co dál, to se uvidí podle mé momentální finanční a životní situace,“ doufá, že si bude moci dovolit pokusit se o další metu.

MISTRYNĚ ČESKÉ REPUBLIKY

Zimní plavkyně trénuje, kde se dá. „Když voda zamrzne, tak vytáhneme sekeru a pilu,“ dodává s úsměvem. Nejčastěji trénuje v řece Moravská Sázava a na přehradě v areálu Bozeňov.

Dříve se Denisa věnovala bazénovému a dálkovému plavání. Nejdelší trať, kterou uplavala, měřila dvacet kilometrů a zvládla to na Brněnské přehradě v sedmnácti letech.

„Když jsem začínala se zimním plaváním, tak jsem byla na prvních příčkách ve své kategorii téměř v každém závodě i na mistrovství České republiky, ale to už je dávno,“ vzpomínala.

Zimní plavání pomohlo Denise Haltmarové po její fyzické i psychické stránce.

„Studená voda mi pomáhá a je pro každého zdravého jedince bez ohledu na věk. Pouze člověk musí vědět, že to chce dělat. Lidem se otužování pomalu dostává do povědomí a ti pak přichází na to, že jim studená voda dělá dobře,“ propaguje svůj oblíbený sport.