„Od září do listopadu procházeli zájemci tréninkovými dávkami zaměřenými na získání základních fotbalových dovedností,“ popisuje trenér Jan Kolařík průběh náboru. Postupně se jednotliví hráči profilovali a jejich specializace se začala více zaměřovat na pozici, kterou by měli zastávat v sezóně.

„Objevilo se mnoho nových tváří a na tréninky chodilo deset až patnáct lidí. Bohužel, ne všichni vytrvali, a proto mohu říci, že dnes jsme na počtu deseti nováčků. Ti se poctivě připravují s ostatními členy týmu na svých pozicích,‘‘ přiblížil vývoj počtu zájemců.

Pro Dietos je šířka hráčského kádru každoročním evergreenem, jelikož nedostatečný počet členů pak výrazně sráží ambice družstva. O tom se mohli v minulém roce sami přesvědčit, a pokud k tomu ještě připočítáme ukončení hráčské kariéry jednoho z lídrů a tahounů mužstva Denise Weinlicha, tak je před šumperským týmem velká výzva. Weinlich však v týmu zůstává i nadále.

„Jsme rádi, že Denis v tom bude nadále s námi jako asistent hlavního trenéra, přičemž začal se studiem trenérské licence. Navíc ještě rozšíří vedení klubu a bude se tak v mnoha případech podílet na jeho fungování,‘‘ vysvětluje tiskový mluvčí klubu Milan Kolařík.

Hlavní trenér klubu si pochvaluje dobrou připravenost nových tváří, které se již od prvních tréninků uvedly v pozitivním světle.

„Z hlediska atletických schopností přišli nováčci zdatně připraveni a byla na nich znát průprava z předchozích sportů. Samozřejmě, že některé dovednosti jsou specifické přímo pro americký fotbal, ale poctivou docházkou nebyl problém cokoliv zopakovat, vysvětlit a věnovat se některým činnostem opravdu důkladně,‘‘ přibližuje tréninkový chod Kolařík.

Posílení obrany

Achillovou patou Dietos byla v minulém ročníku pozice defenzivního lajnaře, kde museli v několika případech vypomáhat kolegové z útoku. Právě tři nováčci budou v nadcházejícím ročníku zastávat tuto pozici v obraně a výrazně se tak mužstvu uleví, protože jak známo, tak v americkém fotbale se zápasy rozhodují tzv. na lajně.

V průběhu ledna pak čeká na hráče ještě zdokonalování se v jednotlivých drilech a procvičování dovedností, které jsou pro danou pozici na hřišti typické. V únoru a březnu se již chystá trenérské duo Kolařík – Weinlich zaměřit na zdokonalení a zautomatizování jednotlivých herních formací. Momentálně se tým připravuje dvakrát týdně fotbalově a jednou týdně společně kondičně a silově v atletickém tunelu na Tyršově stadionu.

Do Šumperka dorazila vzácná americká návštěva v podobě Mickaha Lambckeho, který je hráčem Prague Lions a trenérem ofenzivní linie reprezentace ČR.

„Vedl dva naše tréninky ofenzivních lajnařů a předal mnoho užitečných rad,‘‘ pochvaloval si Kolařík.

„Pro hráče chystáme různé akce a překvapení, aby měli zvýšenou motivaci,“ dodal, že se nejednalo o jediné překvapení.