Na nejvyšší vrchol Jeseníků přitom po osmnácti hodinách v terénu dorazily jen tři dvojice. S jasným náskokem jdou loňští vítězové Pavel Paloncý s Filipem Šilarem.

„Původně jsme si mysleli, že Praděd ještě za světla neuvidíme, ale nakonec jsme si mohli užít i krásná panoramata. Až sem to bylo hodně těžké. Oproti loňsku je výrazně více sněhu a kvůli tomu jdeme pomaleji. Ale teď už by to tak extrémní být nemělo a je výhoda, že se nyní sklouzneme na běžkách," podotkl na Pradědu vedoucí muž Pavel Paloncý ze Šumperka.

S takřka dvouhodinovým odstupem na nejrychlejší dvojici dorazili Praděd Martin Mazal a Vít Pučálek. „Kdo neměl kolem Jelení studánky sněžnice, dá to jen velmi těžko. Špatně šlápnete a jste až po zadek zaboření ve sněhu. Tam je to opravdový extrém. Doufáme, že nejhorší úsek máme za sebou. Na dalším checkpointu bychom si možná i na chvilku zdřímli, ale to uvidíme až podle aktuální situace," sdělil Vítek Pučálek.

Že se nespletl, potvrdily hned dvě dvojice, které přišly na Praděd ve čtvrtek 19. února těsně před polednem. Kvartet běžců Roman Ruml a Zbyněk Psota z týmu Shit+Six a Honzové Novák a Žilina z ASPOT Hulín se rozhodl svoji misi ukončit předčasně.

„Od Jelení studánky jsme šli rovnou na Praděd. Záměrně jsme si zkrátili cestu a vynechali Karlovu Studánku, protože trasa byla hodně těžká. Viděli jsme, jak se bořili i ti, co měli sněžnice. Bez nich se to ale nedalo. Jak se pod vámi prolomila zmrzlá krusta, zapadli jste po pás. Mám dost odřené nohy. Stoupali jsme po čtyřech," podělil se o své dojmy Jan Novák.

Jeho kolega Jan Žilina chvíli přemýšlel, že by mimo soutěž pokračovala skupina dál. „Kdepak. A jestli mě ještě někdy napadne jít to znovu, prosím předem o doživotní zákaz," vtipkoval Jan Novák.

Přesně ve čtrnáct hodin na nejvyšší bod Moravy vystoupal třetí tým, který je současně nejrychlejším v kategorii mix – Eva Filipiová a Petr Wala. „Bojujeme o každý kilometr. Náš cíl je dojít, a je jedno na kterém místě. Námahou a fyzickou náročností bych to přirovnala k loňské závěrečné části, ale přitom tělo nedostává tolik zabrat jako loni na tvrdém povrchu. Se sněhem je to pestřejší a uvidíme, co s námi udělají běžky," svěřila se Eva Filipiová ze Šumperka.

Do závodu ve středu v osm večer odstartovalo ze Šumperka z Pavlínina dvora přesně jedenáct týmů. Extrémisty čeká okruh dlouhý kolem dvě stě čtyřiceti kilometrů. Na trase jsou celkem tři kontrolní body – na Pradědu (46 km), na Kladském sedle (90 km) a na Suchém Vrchu (128 km). Všichni se musejí poprat i s časovými limity, které jsou 20, 46 a 72 hodin pro jednotlivé záchytné body.