Je to tak trochu jako v pohádce. Před deseti lety si jeden pořádně neuměl představit, co je to futsal, dnes na něj v Šumperku chodí více lidí, než na většinu fotbalových mačů v širokém okolí.

Futsalová Delta Real se několik sezon musela na každý domácí zápas plahočit do vyhnanství v Uničově, neboť v Šumperku nebyla jediná tělocvična s patřičnými futsalovým rozměry. Možná proto málokdo věděl, že šumperští futsalisté patří ke špici 2. ligy a že na jaře roku 2005 tuto soutěž dokonce vyhráli a postoupili do nejvyšší futsalové ligy v zemi.

Pomohlo štěstí

A nebýt šťastných okolností, nikdy by do 1. ligy nevstoupili. „Pokud máme hrát první ligu, jedině doma,“ říkal tehdy manažer klubu 1. FC Delta Real Šumperk Jaroslav Horák.

A byl vyslyšen, šumperské gymnázium o prázdninách roku 2005 otevřelo halu, která svými rozměry vyhovuje jak házenkářům, tak futsalistům.

Dosavadní dvě sezony v 1. lize se Šumperk vždy zachraňoval na poslední chvíli, v té první sezoně doslova, kdy v závěru sezony zázračně vyhrál posledních pět utkání. Podobný scénář nachystala Delta svým fanouškům i před rokem.

A klid nebudou mít příznivci šumperského futsalu ani letos

Ovšem už nepůjde o udržení se v soutěži, nýbrž o medailový boj. Delta v letošní sezoně doslova šokovala. Dlouho vedla tabulku 1. ligy a má za sebou neuvěřitelnou šňůru neprohraných zápasů, která trvala, považte, čtvrt roku! Do play off vstupuje jako třetí nejlepší tým soutěže, ve vyřazovacích bojích je ale klub s jistě nejnižším rozpočtem.

„Máme za sebou výborný rok, třetí místo v lize po základní části, to přeci je veliký úspěch. My v klubu jsme si sezonu užili, ale je mi jasné, že fanoušci budou vše hodnotit podle toho, jak uspějeme v play off,“ říká Horák.

A uspět, to bude moc těžké. Soupeř z Jistebníku má z vyřazovacích bojů zkušenosti a k tomu zázemí bohatého klubu. Navíc jde o tým, který si Šumperk do play off vysloveně nepřál. „Tak se kluci alespoň o to více vyhecují,“ přeje si Horák.

Delta začíná doma

Šumperk má ale výhodu domácího prostředí, série hraná na dva vítězné zápasy v Šumperku začíná a případný třetí zápas se také odehraje v Šumperku. „A doma hrajeme přeci jen lépe než venku,“ připomíná Horák.

A ani s těmi zkušenostmi na tom Delta nebude tak bledě. Vždyť dvě sezony před tím musela absolvovat konec soutěže s nožem na krku jako tým ohrožený sestupem. „A to byl možná větší stres, než hrát v play off. V něm prohra nakonec nic neznamená, prohrát v bojích o záchranu, to je průšvih,“ vysvětluje manažer Delty.

Přesto si v Šumperku nikdo nechce připustit, že by se skončilo hned ve čtvrtfinále.

„Vzhledem k tomu, jak se nám v letošní sezoně daří, bych chtěl postoupit alespoň do semifinále. Pokud se to nepovede, budu opravdu zklamaný,“ říká jedna z největších hvězd celého letošního ročníku 1. futsalové ligy Martin Málko.

A na závěr jen malé upozornění: jak první duel mezi Šumperkem a Jistebníkem dopadne, to se samozřejmě dopředu neví. Jisté ale je, že v hale Gymnázia Šumperk bude zoufale beznadějně vyprodáno. Pořadatelé očekávají, že o jedno místo se budou rvát minimálně dva zájemci.

Čtvrtfinále 1. futsalové ligy

1. FC Delta Real Šumperk - CC R. Mroček-LKW Jistebník

Středa 5. března od 20.30 hodin v hale gymnázia

Hraje se na 2 vítězné zápasy, druhé utkání se hraje v úterý 11. března v Jistebníku, případné třetí pak v pátek 14. března v Šumperku.

Sestava 1. FC Delta Real Šumperk

Gruntorád, Skýva – Opravil, Okleštěk, O. Málko, M. Málko – Strnad, Sokol, Konečný, Navrátil – Tezner, Hecl. Trenéři: Petr Klusák, Antonín Titzl.