Holba cup (Velká cena okresu Šumperk)je šestnáctidílný seriál závodů, kde bojují týmy sborů dobrovolných hasičů o nejlepší výsledek na jednotlivých soutěžích. Nejlepších deset týmů mužů, sedm týmů žen a veteránská družstva jsou na závěr sezóny pozvána na finálový závod – Soutěž mistrů.

Navíc jsou boje o celkové pořadí důležité pro jednotlivé pořadatelské organizace, protože možnost pořádání soutěže Velké ceny automaticky získává nejlepších patnáct sborů z předchozího ročníku. Pro letošní sezónu z elitní patnáctky vypadly soutěže pořádané v Kamenné a Chromči. Ty nahradí závody v Pavlově a Nemrlově.

V kategorii mužů budou letos opět favority výběry Hrabišína, které budou obhajovat první a třetí místo celkového pořadí. Jejich nadvládu budou chtít určitě narušit oba týmy Bohuslavic. Ambicemi se letos netají ani výběry Třeštiny, Pavlova a Bludova. Těžkou pozici budou mít družstva Kolšova a Ráječku, které letošní sezónu začínají s dvacetibodovým mankem, kvůli nesplnění loňských administrativních podmínek. O návrat do elitní patnáctky se budou snažit hasiči z Chromče a Brníčka.

V kategorii žen se jeví jednoznačným favoritem obhájce loňského prvenství - družstvo z Hrabové. Cestu za obhajobou se jim budou snažit znepříjemnit družstva Rohle a Kolšova, v jednotlivých soutěžích by mohly překvapit i týmy Lesnice a Hrabišína.

Mezi veterány (nad 35 let) se již řadu let drží na špici výběry Bludova a Dolních Studének. Ovšem v této kategorii se v posledních letech objevují další a další družstva, která se tlačí na jejich pozice.

Jednotlivci se už potřetí utkají ve čtyřech závodech o SHOCK! Pohár. Mezi největší favority budou opět patřit členové širšího repretýmu Jakub Paulíček a Václav Novotný. Pozici nejlepších okresních závodníků budou obhajovat malínský Ondra Hýbl, kolšovský Michal Chládek a Lukáš Dvořák z Rudy, kterým už ale na paty šlapou třeštinští dorostenci Dostál, Unzeitig a Laštůvka.

Mezi ženami je kvalita hlavně v kategorii dorostenek. Za vítěznou Veronikou Švubovou z Kolšova se jich srovnalo hned sedm! Její týmové parťačky mladší sestra Martina, Radka Tomášková, Simona Kouřilová a dále děvčata z Valašska Lucie Štusková, Vlaďka Kalná a Vlčnovjanky Martina Mertová a Marie Ondrůšková.

Největším tahákem bude 11. července závod Bludovská stovka, který je zařazen do českého poháru a na startu se tak objeví kompletní česká špička, pro níž bude závod posledním ostrým testem před Mezinárodní hasičskou olympiádou, která letos proběhne v Ostravě.

Karel Švéda