Extraligové Hranice a Přerov už mají svůj úspěšný vstup do druhé poloviny nejvyšší házenkářské soutěže za sebou, o víkendu si poradili s Plzní, respektive Třeboní.

Vítěznou premiéru tak zažil nový kouč posledního Přerova Alois Jurík, který doposud vedl prvoligový Kostelec na Hané.

Zimní pauza nyní končí i pro další zástupce našeho kraje, dva z nich mají reálnou šanci extraligové zastoupení olomouckého regionu navýšit.

Kdo zastaví Laštůvku?

V čele první ligy je totiž Šumperk, který se postaral o největší senzaci loňského podzimu. Jako nováček odešel z palubovky jen dvakrát poražen.

Jeho elitní střelec Laštůvka navíc vévodí tabulce střelců s úctyhodnými 116 brankami. Druhý Rostislav Dobeš z Bystřice pod Hostýnem jich nasbíral pouze 92, třetí je pak Laštůvkův spoluhráč Martin Vobořil s 84 trefami.

Laštůvka dokázal v každém z jedenácti zápasů nastřílet minimálně šest branek, dvakrát zatížil soupeřova konta dokonce neuvěřitelnými sedmnácti góly.

I proto hrající kouč Šumperka Petr Dopita uznává, že soupeři si na jeho tým dají pořádný pozor.

„Asi to tak bude, už nejsme pro soupeře neznámým týmem, už nás nikdo nepodcení. Očekávám daleko těžší zápasy, než byly ty na podzim. Hlavně už všichni ví, že se musí zaměřit na Laštůvku s Vobořilem,“ řekl Dopita. Do jarních bojů bude mít k dispozici prakticky totožnou sestavu, s jakou absolvoval podzimní krasojízdu. Ve 12. kole se jeho svěřenci postaví už dnes od 17.30 Náchodu, který bude mít výhodu domácí palubovky.

Do sestavy Litovle se vrací Schmalz

I druhé místo Tatranu Litovel je po podzimu poměrně překvapivým. Trenér Zdeněk Sléha po jeho skončení oceňoval hlavně kolektivní pojetí.

„Tým se dal dobře dohromady. Starší kluci vzali mezi sebe ty mladší. Neříkám, že předtím to tak nebylo, protože třeba kluci, kteří tady byli na hostování ze Zubří, také zapadli do party dobře. Naši mladí ale dostali prostor, otrkali se a dařilo se jim,“ upozornil na častější zařazování vlastních odchovanců.

Jeho tým doznal přes zimu několik změn. Kvůli odjezdu na půlroční zahraniční studijní stáž odjíždí Ondřej Čtvrtníček, pracovní povinnosti nepustí do hry zase Marcela Knébla.

Příjemnou zprávou z hanáckých Benátek ale je, že se po zranění vrací hvězda týmu Jakub Schmalz, který si v minulém roce v dresu Přerova vyzkoušel i extraligové boje.

Sám je k případnému postupu Litovle i Šumperka spíše skeptický.

„Upřímně, neumím si představit, že by některý tým z první ligy mohl jít hrát extraligu. Ať už jde o peníze nebo o kvalitu kádru. Je to úplně o něčem jiném. Hra je daleko rychlejší, hráči silnější. Zkrátka tak trochu z jiného světa. Vážně nevidím nikoho, kdo by to mohl hrát,“ uvedl Schmalz.

Společně se svým týmem se v neděli od 10.30 postaví Kostelci na Hané, dalšímu zástupci Olomouckého kraje v druhé nejvyšší házenkářské soutěži.

„Bereme to jako derby. V Kostelci máme na hostování dva naše hráče, takže to bude určitě prestižní souboj. Ale vyhrát chceme jako v každém jiném zápase, v tom se pro nás nic neliší,“ řekl k nejbližšímu zápasu Sléha.

Kdo bude koučovat Kostelec?

„Je to derby, bude to pro mě hodně ostrá premiéra, “ souhlasí i nový kouč Kostelce Milan Varhalík, který ještě na podzim aktivně vstupoval do bojů jako hráč.

V závěru první části soutěže se ale vážně zranil a minimálně v úvodu jara se bude objevovat pouze na lavičce, kde by měl nahradit už zmíněného Aloise Juríka.

V jaké roli ale zatím není jisté, spekuluje se totiž, že do Kostelce dorazí trenér s A licencí. Podle nepotvrzených informací by se mělo jednat o olomouckého kouče Jana Hándla.

Kostelci patří v tabulce osmá příčka, ani jeho kádr přes zimu nedoznal zásadních změn.

„Jediná změna v podstatě je, že já jsem zraněný, a tím pádem mimo hru. Nikdo nový do týmu nepřišel. Pořád trénujeme ve složení, jak jsme byli,“ řekl Varhalík, který by se spoluhráči byl raději přímo na palubovce.

„Nejradši bych byl samozřejmě přímo na hřišti. Ale bohužel s tím nic nenadělám, to k házené patří,“ uvedl ke zranění ruky.

Velká Bystřice chce historický postup

O víkendu startují i obě divize druhé ligy. Olomoucký kraj je zastoupen v obou, jihomoravskou skupinu hraje Prostějov. Ten zatím nedokáže zastavit svůj pád a patří mu až desátá příčka v dvanáctičlenné tabulce.

Úplně jiné starosti má lídr severomoravské skupiny – SK Velká Bystřice.

Ten prolétl podzimní částí ve velkém stylu, z jedenácti zápasů prohrál jediný a na čele druholigové tabulky má tříbodvý náskok na druhá Napajedla. Shodou okolností právě proti svému největšímu sokovi se měli postavit v úvodním jarním kole, chřipková epidemie v družstvu Napajedel ale zápas zatím odložila na neurčito.

Paté místo patří házenkářům STM Olomouc, kteří jarní část odstartují na půdě juniorské zálohy extraligového Zubří. Přerovská rezerva hostí ve 12. kole v neděli od 15.00 Trnávku.