Šumperk několikrát v minulosti vyhrál 2. ligu, několikrát si zahrál i baráž, až letos na jaře dosti překvapivě zdolal v baráži Hustopeče, někdejší extraligové celek, který velmi toužil po pádu do 2. ligy alespoň po lize první (reportáže z baráže ZDE).

Proti Náchodu vyrukuje téměř stejná sestava, která na jaře vybojovala postup do 1. ligy. Z týmu odešel do konkurenční Litovle Jan Šmíd, toho ale nahradil návratem z Droždína Marek Šmíd.

„Že Honza Šmíd odešel do Litovle, to pro nás bylo nemilé překvapení, jde tam na přestup, škoda,“ říká Jaroslav Krobot, šéf šumperské házené.

Tým ale posílí olomoucký Michal Kubáček, vysoká pravá spojka. „Tohle by měla být veliká posila, slibujeme si od něho góly,“ vysvětluje Krobot.

Kapitánem týmu bude Petr Korec, koučem Josef Dopita, hrajícím asistentem trenéra Petr Dopita, do týmu se vrací i před mnoha lety kanonýr Pavel Kranich.

„Pavel na soutěž kondičně určitě má, je ve výborné formě, stále se udržoval, teď hodně trénuje. Jde jen o tom, aby se dostal do zápasového tempa, přece jen, několik let vůbec házenou nehrál, ale jsem si jistý, že tohle zvládne,“ říká Petr Dopita, bard šumperské házené, který absolvoval jako hráč i zápasy Interligy.

Udrží šumperští házenkáři 1. ligu? Hlasujte v anketě vpravo

„První liga bude pro nás pochopitelně náročná. Zápasy budou o maličkostech, výsledky budou o jeden nebo dva góly. Ve druhé lize jsme už neměli vždy motivaci, na vyšší soutěž se všichni těšíme,“ pokračuje Dopita.

Prvním cílem bude porazit Náchod. „Vyhrát v prvním utkání, to je vždy fajn nejen kvůli bodům, ale mančaft to i nakopne do dalších zápasů. Nás požene určitě euforie nováčka, ale čekám velmi těžký a vyrovnaný zápas,“ dodává Petr Dopita.

Šumperk už před devíti lety hrával soutěž s názvem 1. liga, nešlo ale o celostátní ligu, kterou nyní 1. liga je. Tehdy se druhá nejvyšší soutěž dělila na českou a moravskou skupinu, Šumperk své zápasy hrával v tenisové hale Sokolů, která byla naprosto nevyhovující. Po roce Šumperk sestoupil.

Uhájit prvoligovou příslušnost nebude asi jednoduché, teoreticky může po letošní sezoně z 1. ligy padat až čtveřice týmů.

„Chceme se zachránit, ale jsme naprosto amatérským klubem, tým máme poskládaný především z místních kluků, jdeme si to prostě zkusit,“ podotýká Jaroslav Krobot.

Úvodní utkání 1. ligy Šumperk versus Náchod se hraje v neděli 26. září od 10.30 hodin v hale šumperského gymnázia.

Dejte házenkářům hlas v anketě ZDE