„Na jednu stranu jsem rád, protože si nedovedete představit, co jsme měli 
s manželkou za nervy. Já jsem navíc jezdil často s ním, takže jsem si to bohatě užil… Teď už si sedím u televize, dívám se na závodníky, které znám, 
a fandím jim," říká spokojeně.

Po krátké pauze však dodává: „Mrzí mě akorát to, že končí opět kvůli zranění. V posledních měsících už Ondrovy smutné oči prozrazovaly, jak je bezmocný, že to nemá ve svých rukou."Sjezdař Ondřej Bank se rozhodl ukončit kariéru.

Aby ne. Když už se totiž Ondřej Bank dokázal po loňském hrozivém pádu v Beaver Creek, který obletěl svět a po kterém chtěl sám rodák z Rudy nad Moravou ihned ukončit kariéru, vrátit zpět na sjezdovky, přišly další trable.

„Ondra chtěl končit hned po úrazu. Já jsem mu říkal: Rozmysli si to, máš ještě čas a nejlepší podmínky. Mimochodem mě trochu mrzí, že ten pád mu udělal větší reklamu, než kdyby třeba vyhrál mistrovství světa, ale to je jedno. On si to rozmyslel a zkusil ještě jednu sezonu. Přípravu měl celkem dobrou, nicméně ho limitoval zase kotník, ne koleno," vysvětluje Ivan Bank.

„Ve Wengenu jel poprvé 
v životě pod prášky, které si nechal dovézt z Česka. Řešili jsme to i s dopingovými komisaři, jestli v tom není třeba nějaký adrenalin. Lyže mu moc nejely, byl z toho takový smutný… Víte, Ondra odjel do Kitzbühelu, ale po cestě si to rozmyslel a někde u Innsbrucku jel zpátky. Volal mi, že tam jel jenom jeho trenér-
-brácha, aby vyřešil nějaké sponzory. Potom se tam vrátil a řekl jim, že už startovat nebude. Až pak si chtěl zkusit Chamonix, ale profesor Kolář mu doporučil skončit sezonu. No a on teď skončil úplně," říká otec.

Takové koleno doktor ještě nevidělRok 2014: Ondřej Bank v Soči zářil, ale medaili nezískal

Pro synovo rozhodnutí má však jednoznačné pochopení.

„Bude se věnovat více rodině. Jeho zdravotní stav není úplně optimální, hodně to zvažoval, ale fakt to asi dál nejde. 
A to byl pod dohledem dobrých doktorů, sám profesor Kolář mu však řekl, že takové koleno ještě neviděl. Určitě by nekončil, kdyby měl třicet roků. Ale už má pětatřicet, to je dost. Didier Cuche končil 
v sedmatřiceti, loni skončil Benjamin Raich i Mario Matt. Takže v tomto věku se tak nějak končí, s tím nic nenadělám," usmívá se Ivan Bank.

Jako miminko spadl z postýlky

Zdravotní patálie však přišly mnohem dříve. Už coby půlroční miminko prodělal vážnou operaci.

„Spadl 
z postýlky a měl krvácení do hlavy. Neovlivnilo to jeho kariéru, ale byl to takový první šok. Pak jel na mistrovství světa juniorů, kde jsem bohužel nemohl jet s ním. Jeli s ním nějací reprezentační trenéři, kteří ho celý život neviděli 
a ani mu nenamazali lyže, ani mu je nedovezli na start. Ondra si šel teda pro lyže na start 
a rozjezdit se a tam si zlomil nohu. Moje chyba, že jsem se nechal vyautovat, ale jinak to bohužel nešlo," vyjmenovává se špetkou lítosti šestašedesátiletý lyžařský trenér.

To však zdaleka nebylo vše, po roce a půl si Ondřej Bank stejnou nohu opět zlomil a nepříjemnost následně přišla 
i v Kitzbühelu.

„V tréninku na posledním skoku doskočil na rovinku, ale zlomil si nohu. Nebyla to jeho chyba, měl smůlu. Druhý den ten skok, který Ondra testoval, radši zkrátili. Úplně nejhorší věc, která se mu stala, byla v roce 2011, kdy si z Thajska dovezl neznámou nemoc. Bylo jich tam několik, ale on jediný onemocněl. Během půl roku zhubl patnáct kilo, pak se nějak vyléčil, ale nikdo nevěděl, co mu vlastně bylo. Pak jsem se od doktorů, když se točila Třináctá komnata, dozvěděl, že jim umíral před očima," ohlíží se smutným hlasem Ivan Bank.

Pokaždé se dokázal vrátit

Pětřicetiletý „Bany", jak je Ondřej Bank přezdíván, se však pokaždé dokázal vrátit zpět.

„Na olympiádě v Soči mohl mít medaili, byl pátý, to jsme vůbec nečekali. Obrovský úspěch. Loni v Kitzbühelu zajel třetí místo, to je úplně úžasné, skoro více než olympiáda, protože je tam konkurence z celého světa. Kdežto na olympiádě a mistrovství světa je redukované pořadí. Výsledků dosáhl tolik, že jsem spokojený, dokázal toho strašně moc.

Bohužel měl tolik zranění a nepříjemností, že mě pořád napadá to „kdyby". Jestli třeba nemohl dopadnout i lépe. Možná končí trošku i vinou servisáků a vázání, protože není normální, aby 
v jedné sezoně Ondrovi vyplo vázání hned třikrát. Kvůli tomu poslednímu úrazu navíc končí. Vonnové taky nedávno vypla lyže, ale ona aspoň rozmlátila vázání," kroutí hlavou Ivan Bank.

Ondra prošlapal cestičku mladým

„Když jsme začínali na našem malém kopci ve Štědrákově Lhotě, nikdy jsem netušil, že to dotáhne tak daleko 
a stane se lyžařskou celebritou. Kdyby nebyly úrazy, možná by byly i stupně vítězů," hrdě konstatuje Ivan Bank a doplňuje ho manželka: „Ondra prošlapal cestičku mladým. Počkejme si třeba na dalšího Banka, jeden už jezdí," naráží Eva Banková na vnuka. „Za mladší žáky jezdí syn od Tomáše (Ondřejova bratra). Ale v tom už se neangažuju, cítím se vyhořelý," uzavírá s úsměvem Ivan Bank.