Kulturní stánek praskal ve švech ještě víc než při koncertu Evy a Vaška. Světelné a dýmové efekty, hudba, roztleskávačky a především „gladiátoři“ svádějící urputné boje v ringu. Velkolepá podívaná, sport, při němž někdy teče vedle potu také krev, společenská akce. To je thajský box.

Thajský box neboli Muay – thai, je velmi staré bojové umění pocházející již ze čtrnáctého století, jeho kořeny také sahají do Laosu a Barmy. Nyní je to jeden z nejtvrdších sportů na světě. Efektní údery a kopy, žádný trénink obranných a někdy i útočných technik.

Tomuto zcela regulérnímu sportu s pevnými pravidly se u nás věnuje několik stovek lidí. V našem regionu vynikají borci ze Zábřeha, kteří jsou členy tamního klubu Bellicus gym.

Jedním z nich je devatenáctiletý Jakub Steidl. Jakub studuje posledním rokem Střední školu památkové péče v Šumperku, thajskému boxu by se někdy rád věnoval profesionálně.

„K thajskému boxu mě přivedl bratr asi před rokem a půl. Na tomto sportu mám rád jeho dynamičnost, líbí se mi také atmosféra na velkých akcích, baví mě tréninky s kamarády. Je to sice tvrdý sport, ale myslím, že hokej je tvrdší,“ tvrdí Jakub, který v sobotu mířil za metou mistrovského titulu ve váze do 75,6 kilogramu. Titul mistra republiky v nižší váhové kategorii již Jakub na kontě několik měsíců má.

V Thajsku box není jen pouhým bojovým sportem, je protkán mnoha rituály. Boji předchází například tanec nazvaný vai – kru. Tancem v ringu borci vzdávají poctu soupeři, učiteli i tradicím.

„Záleží na každém, zda rituál provozuje. Mně velmi pomáhá, je to hlavně dobré na rozehřátí a také ze mě spadne tréma,“ svěřil se Jakub Steidl.
V zápasech na tři kola po dvou minutách se používají údery rukou, loktů, kolen a nohou. Na rozdíl od jiných sportů je thajský box plnokontaktní. Mimo hlavy a těla se útoky vedou i na nohy a povoleny jsou i různé shozy, strhy a typické úchyty v klinči.

Chvíle slávy, kdy rozhodčí zvedá ruku vítězného borce, střídají také chvíle zklamání. Jakub Steidl si ho v sobotu naplno prožil, zápas o mistrovský titul prohrál.

„Mrzí mě to, soupeř mě zaskočil. Zvolil jsem špatnou taktiku,“ smutně konstatoval student. Až se zotaví z následků zranění z posledního boje, bude trénovat dál.