Oblast Lužických jezer (zatopené povrchové hnědouhelné doly) je plná kvalitních cyklostezek a hostila již 5. ročník mezinárodních závodů běžců, cyklistů a inlinistů.

T.J. Sokol Šumperk se zaregistroval v časovém závodě na 42 kilometrů. Dva zástupci oddílu Jan Choma a Milan Jeřábek se postavili na start, kde bylo registrováno 109 mužů i žen z 9 zemí. Trať byla složena ze dvou malých okruhů po 4,5 kilometrech a jednoho velkého 33 kilometrového. Trasa závodu se jela na poměrně kvalitním asfaltu, který v porovnání s našimi závody snesl tu nejpřísnější kritiku.

Po celou dobu závodů přálo sportovcům hezké, velmi teplé počasí. Závod byl odstartován v 8.00. Hned po startu závodníci nasadili velmi ostré tempo. Zkušenější závodníci se chtěli odtrhnout a jet v podstatně menším balíku.

Při průjezdu v prvním malém kole bylo vidět na špici, asi 15 metrů před ostatními, Honzu Chomu, který se snažil ujet. Silný protivítr a soupeři mu nedali velkou šanci. Tempo závodu bylo velmi rychlé a na čele se utvořila devítičlenná skupina ve složení Bastion Sachs – Německo, Michael Selzer – Německo, Marcel Braun – Německo, Tina Strüver – Německo – dvojnásobná mistryně Evropy na dlouhých tratích, Christian Zilm – Německo, Jaroslav Zíka – Česko, Petr Vašek – Česko, Jan Choma – Česko a Milan Jeřábek - Česko, která zvyšovala svůj náskok před svými pronásledovateli.

„Němečtí závodníci jeli velmi disciplinovaně a jakékoliv naše úniky si hlídali, aby se nezvyšovalo tempo,“ uvedl šumperský Milan Jeřábek.

Asi na 22 kilometru došlo k poodjetí Michaela Selzera, který svůj náskok postupně zvyšoval až na 200 m před zbývajícím hlavním polem. Tento únik mu vydržel téměř až do cíle. Češi se opakovaně snažili o dojetí, ale soupeři je vždy zbrzdili. Asi 1 kilometr před cílem šel do čela Jaroslav Zíka, který celý vlak rozjel na maximální rychlost, za ním jel Bastion Sachs, Tina Strüver, Milan Jeřábek a zbytek hlavní skupiny.

Tím se začala zkracovat vzdálenost mezi šumperskými jezdci a Michaelem Selzerem. Ve vzdálenosti asi 800 metrů před cílem měl Selzer náskok asi 100 metrů, když nastoupil na spurt Milan Jeřábek, který Selzera 50 metrů před cílem předjel a dojel si tak zaslouženě pro první místo. Maraton ujel v čase 1:16:34, průměrnou rychlostí 32,91 a podařilo se mu dosáhnout nejlepšího času v historii závodu od roku 2006.

Druhý skončil Bastion Sachs, třetí Michael Selzer a Honza Choma se umístil na velmi slušném 9. místě v čase 1:17:32 s průměrnou rychlostí 32,50.

František Porteš

#nahled|https://g.denik.cz/58/e1/inlinenem__1__denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/58/e1/inlinenem__1_.jpg|Snímky ze závodu v Kleinkoschenu#