„Předpověď na únor vypadá prozatím velice příznivě a vše nasvědčuje tomu, že by měla konečně propuknout ta pravá zima s dostatkem sněhu i v nižších polohách,“ těší hlavního organizátora Pavla Zittu.

Jesenická čtyřicítka se poběží klasickým stylem na čtyřicetikilometrovém okruhu v kulisách CHKO Jeseníky se startem u vodní nádrže Krásné, odkud vede trať k motorestu Skřítek a zpět. Start i cíl se nachází nedaleko Šumperka, tedy s výbornou dopravní dostupností. A kdyby se bohové spikli a přinesly do nižších míst oblevu, je připraveno náhradní řešení.

„V případě nepříznivých podmínek budou připraveny dvě náhradní trasy. První variantou je Skřítek, tou druhou Staré Město. V případě přesunu by se závodníci vše dozvěděli nejpozději 12. února,“ dodal Pavel Zitta.

Jesenická čtyřicítka má ambice stát se v budoucnu významnou akcí v masovém běžeckém lyžování. Odpovídá tomu i příprava na první ročník.

„Strojově upravené stopy se třemi občerstvovacími stanicemi, výsledky se budou měřit pomocí čipů, v cíli bude pro závodníky připraveno teplé jídlo a pití, které je v ceně startovného,“ vyjmenoval hlavní organizátor.

Závod chce ukázat, že i Jeseníky nabízí vhodné terény pro výkonnostní běžecké lyžování, které se v posledních letech těší rostoucí popularitě.

„Pro mě jsou to nejkrásnější hory a takový závod si určitě zaslouží. Proto jsem rád, že se myšlenky chytly i organizace Jeseníky – sdružení cestovního ruchu a MAS Šumperský venkov,“ těší Zittu z pořádající Top Race Agency.

Na startu se vedle sebe postaví výkonnostní sportovci i turisté, navíc méně trénovaní mohou zvolit okruh v poloviční délce.

„Jesenická 40 je závodem pro každého! Chceme umožnit sportující veřejnosti konfrontaci s profi lyžaři. Díky zařazení zkrácené trasy na 20 kilometrů věříme, že závod zatraktivníme i pro širší veřejnost a rodiny s dětmi. Na každého závodníka čeká také pamětní předmět s logem závodu,“ uzavřel Pavel Zitta.