Čtyřicet kilometrů v krásných kulisách Hrubého Jeseníku čeká na závodníky, kteří se v sobotu 18. února postaví na start. Poběží se klasickým stylem po strojově upravených stopách, na trase budou tři občerstvovací stanice a v cíli budou mít připraveno teplé jídlo i pití. Všichni, kteří si chtějí vyzkoušet svou kondici a běžkařskou techniku, ale nestihli se do pondělí zaregistrovat na stránkách Jesenické čtyřicítky, mají pořád šanci se závodu zúčastnit.

„Bude možné se ještě registrovat i den před závodem v pátek 17. února od 14 do 20 hodin v kanceláři závodu, která bude v místě startu u nádrže Krásné. Pro zájemce je přichystán i nocleh v tělocvičně za symbolickou padesátikorunu,“ prozradil hlavní organizátor Pavel Zitta.

Výkonnostní běžecké lyžování zažívá u nás v posledních letech velký rozmach. Důvodem je přirozenost pohybu a tím i šetrnost ke kloubům. Dobře to ví i cyklisté, kteří vytahují běžky v okamžiku, kdy silnice zbělají sněhem a rtuť teploměru spadne pod nulu. Ví to i dvojnásobný mistr Evropy na dráze Jan Dostál, který přijde povzbudit své cyklistické kamarády na startu.

„Běžky patří k nedílné součásti přípravy většiny cyklistů včetně mne. Závodům jako je tento velice fandím, myslím, že například v rámci oživení stereotypu cyklistické zimní přípravy může být pro všechny velké plus vyzkoušet si, jak na tom jsou s kondicí,“ nabídl úspěšný dráhař Jan Dostál, který však ke své lítosti běžky nenazuje. „Na start se bohužel nemohu postavit z důvodu zranění kolenního úponu, rád však závod odstartuji a budu držet všem palce!“

Jesenická čtyřicítka je závodem pro všechny, kteří mají rádi přírodu a pohyb. Ti, kteří se necítí na celou trasu, mohou zvolit menší okruh o délce 20 kilometrů.

„Sněhu je u Krásného, stejně jako po celé trase, dostatek. Díky tomu budeme moci během příštího týdne nachystat dvě až tři strojově upravené stopy po celé délce trasy. Spolu s celým organizačním týmem všechny srdečně zveme na start a můžu slíbit, že uděláme vše proto, abychom vytvořili co nejlepší podmínky a každý si svůj závod maximálně užil,“ pozval na první ročník J40 Pavel Zitta, sám bývalý elitní cyklista.