Přívaly sněhu, které Šumpersko zasypaly těsně před závodem, organizátoři nezvládli na původní čtyřicetikilometrové trase upravit a narychlo tak museli vyznačit náhradní sedmikilometrový okruh. U Vernířovic jim však připravenou stopu ráno před závodem prohrnul traktor, což nepotěšilo část závodníků.

„Hodně mě to mrzí, nejen kvůli závodníkům, ale i všem ostatním, kteří do přípravy závodu investovali spoustu času, energie a v posledních dnech i spánku,“ přiznal organizátor Pavel Zitta.

Čtyřicet kilometrů zvládl stylem start–cíl Viktor Novotný, v cíli hlásila časomíra 2:12:05 hodin.

„První kolo jsme jeli pohromadě a z kopce jsem ujel s Pavlem Ondráškem. Měl jsem lyže mikrokontakty a stoupalo se mi lépe než ostatním, kteří měli klister. Díky tomu jsem poodjel a udržel jsem to až do cíle,“ sdělil své dojmy Viktor Novotný, který si nedělal hlavu ze ztížených podmínek. „Byl to trochu boj, ale když je člověk závoďák, tak se nevzdává za žádných podmínek. I kdybych se měl do cíle doplazit, tak závod dokončím,“ dodal závodník Fenix Ski Team Jeseník.

Na poloviční trati dominoval Luboš Tomeček startující za A-team NOVO Bruntál. „Trať sice nebyla připravená stoprocentně, ale chtěl jsem otestovat mázu a poměřit se s ostatními. Bylo vidět, že fungovala,“ usmíval se v cíli závodník, který se věnuje orientačním závodům na horském kole.

Celou trať absolvoval i špičkový český triatlet Petr Vabroušek a byl to pro něj vůbec první závod v běžeckém lyžování.

„Premiéra byla lepší, než jsem čekal, pád jsem měl jen jeden a to nezaviněný. Stopa sice nebyla nic moc, ale já v ní nikdy nejezdím. Myslel jsem si, že vytáhnu vyšší tepy a dám si více do těla, ale tím, že to neumím, tak jsem neprodal fyzickou připravenost,“ přemýšlel nejlepší český Ironman a dodal. „Užil jsem si to a určitě to nebylo naposledy.“

Na start Jesenické čtyřicítky se postavilo 125 závodníků a mezi nimi osm žen. „S účastí můžeme být spokojení. Bylo však velice složité, vypořádat se s přívaly sněhu a teplotními výkyvy, navíc bez potřebné techniky, která se na Krásné nemohla kvůli sněhu dostat. Letošní nedostatky určitě beru jako poučení do budoucna a věřím, že situace, která při závodě nastala, se již nebude v dalších ročnících opakovat,“ uzavřel Pavel Zitta.

Výsledky Jesenické čtyřicítky

Muži, 40 km: 1. Novotný Viktor, 02:12:05, 2. Ondrášek Pavel +26, 3. Fišnar Jiří +18:15, 4. Lukosz Petr +29:58, 5. Žemlík Dušan +30:48

Muži, 20 km: 1. Tomeček Lubomír 1:12:06 , 2. Kozák David +18:48, 3. Ondruška Vojtěch +24:34

Ženy, 40 km: 1. Hendrychová Petra 4:01:18, 2. Svrčková Natália +27:38, 3. Bayerová Ivana +51:33

Ženy, 20 km: 1. Štenclová Julie 2:12:11, 2. Flodrová Helena +1:05:02, 3. Drenková Renata +1:26:26