V samotném Jeseníku sice existuje sportovní hala, je však zastaralá a neodpovídá potřebným parametrům. V dohledné době by se sportovci mohli konečně dočkat kvalitního zázemí.

Neexistenci odpovídající sportovní haly pociťuje prvoligový ženský tým florbalistek na vlastní kůži. Domácí zápasy musí jezdit hrát až do Litovle. „Je to nejbližší a nejlevnější hala, která odpovídá parametrům, za nichž můžeme hrát," konstatoval předseda klubu FBK Jeseník Petr Mondek.

Situace komplikuje florbalistkám život hned několika způsoby. Doprava z Jeseníku do Litovle a zpět jim zabere tři hodiny. Pohonné hmoty také nejsou zadarmo. Když se utkání nekonají v Jeseníku, špatně se jim shání i sponzoři.

Ženské družstvo by mohlo hrát dokonce extraligu. To by však znamenalo absolvovat domácí zápasy každé dva týdny, výrazně častěji než dosud.

„My tu soutěž pravděpodobně ani nepřihlásíme, což je škoda. Nemáme vlastní halu a jezdit jednou za čtrnáct dní do Litovle je nereálné," posteskl si Petr Mondek.

Podobný problém mají také jeseničtí futsalisté, kteří jezdí hrát utkání do Mikulovic. Stará hala v Jeseníku slouží rovněž žákům dvou středních škol. I oni se musí vyrovnávat se špatnými podmínkami. Například v únoru 2012 nemohli v hale cvičit. Stavba trpí velkými úniky tepla a nešla v silných mrazech vytopit.

Všem se nyní blýsklo na lepší časy. Společnost Campa-net se rozhodla patnáct milionů korun, kterými chtěla původně přispět na stavbu aquaparku, věnovat na investici do sportovní haly.

„I když patnáct milionů tuto akci nepokryje, minimálně by měla být ve fázi přípravy," řekla starostka Jeseníku Marie Fomiczewová.

V minulosti se hovořilo o několika možnostech, jak v Jeseníku vybudovat důstojný sportovní stánek. První z nich bylo opravit stávající halu a zachovat rozměry hrací plochy. Druhý návrh hovořil o vybudování přístavby, díky které by se hrací plocha zvětšila.

Před několika lety chtěl také ve městě vybudovat sportovní halu Olomoucký kraj. Žáci škol, které zřizuje hejtmanství, totiž stávající halu využívají ze dvou třetin. Samospráva by mohla spolu s krajem postavit společnými silami zcela nový objekt.

„Nechci žádnou luxusní halu. Je mi jedno, jestli bude rekonstruovaná nebo nově postavená. Stačí hala s malou tribunou, slušnými šatnami, možná nějakou vrátnicí s občerstvením," řekl jesenický zastupitel Ivo Trsťan.

„Takové haly po severní Moravě jsou. Je mi smutno, když slyším, že krásné haly existují v daleko menších městech než je Jeseník," dodal Ivo Trsťan.

Jeseničtí zastupitelé sportovní halu zařadili mezi připravované projekty. Podrobnosti o variantách, jak ve městě vybudovat důstojné sportovní zázemí, se veřejnost dozví v druhé polovině dubna.