Do finále Českého poháru v eskymování, které proběhlo v neděli 25. března v Brně, postoupili jedinci, jež se kvalifikovali jako nejlépe umístěné v rámci krajského kola. To proběhlo o měsíc dříve v České Vsi. Sedm jesenických reprezentantů v moravské metropoli doplnil jeden snaživec z partnerského Raft týmu H2O.

„Výpravu ještě doprovázel početný podpůrný tým, takže se vyplatilo najmout velký autobus,“ smál se člen Klubu vodáků Jeseník Bronislav Krzystek.

Jesenická Ester

Všichni zúčastnění po cestě domů oslavovali medailovou sbírku, která čítala čtyři zlaté, tři stříbrné a dva cenné kovy. Nejlépe ze všech si vedl Ondřej Ježek, jenž stál na stupních vítězů hned třikrát. Z rozjížděk do závěrečných finálových jízd navíc jen těsně nepostoupili Luděk Ježek a Aneta Krzystková.

„Ondřej Ježek je taková naše Ester Ledecká,“ vysvětloval Krzystek.

„S přehledem vyhrál dvě různé kategorie, Kajak i Kanoe singl. V každé z nich se závodí na jiném materiálu, jinou technikou, pouze voda pod lodí je stejná. Ondra jako bonus přidal vítězství v doplňkové soutěži, která se jela na gumové nafukovací lodi.“

Dle Bronislava Krzystka má na úspěchu jesenických vodáků zásluhu fakt, že mohli pravidelně trénovat na bazénu v České Vsi. „Moc děkujeme, že nám dali možnost poctivé přípravy,“ měl radost.

Eskymování je vodácká disciplína, během níž závodník musí přejet bazén tam a zase zpátky. Při každém přejezdu dělá tzv. eskymáky, což jsou obraty pod vodou hlavou vzhůru. Nesmí se přitom dotknout břehu ani lana vymezujícího závodní pole, jinak inkasuje dvě penalizační vteřiny.

Medailové počiny jesenických vodáků

Martin Sedlák, Jiří Černěnko (Kajak muži) – 2. a 3. místo
Ondřej Ježek, Vítězslav Ručka (Kajak dorostenci) – 1. a 3. místo
Pavel Kozubal (Kajak veteráni) – 3. místo
Samuel Ševčík (Kajak žáci s dopomocí) – 2. místo
Ondřej Ježek, Jiří Štrama (Kanoe singl) – 1. a 3. místo
Pavel Kozubal, Jiří Štrama (Kanoe debl) – 1. místo
Ondřej Ježek, Vítězslav Ručka (Doplňková soutěž) – 1. místo