První kroky čerstvě narozené knihy doprovázely hned tři šumperské olympioničky – Ludmila Švédová, která má ve sbírce medaili z olympiády v Římě v roce 1960. Její družstvo gymnastek s mladinkou Věrou Čáslavskou obsadilo druhé místo.

To oštěpařka Jarmila Klimešová, která okusila atmosféru posledních olympijských her v Londýně, přišla novorozenci ukázat proslulé gumáky, kterými upoutala pozornost česká výprava. Do třetice popřála hodně čtenářů akrobatická lyžařka Martina Konopová, která si změřila síly se soupeřkami ve Vancouveru.

Mezi kmotry nesměl chybět populární trenér mládežnických týmů v basketbalu Libor Dvořáček. „Ten je pravým otcem publikace. S myšlenkou na její zrození přišel zhruba před čtyřmi lety. Obrovskou práci odvedl také historik Drahomír Polách. Ten se podílel na vyhledávání materiálů o činnosti sportovců v dávné minulosti," připomenul hlavní tvůrce starosta Šumperka Zdeněk Brož.

Přiznal se, že za dlouhé čtyři roky, po které kniha vznikala, může tak trochu i on. „Chtěl jsem, aby dílo mělo úroveň, aby na svět přišla ojedinělá publikace. Jak jsem zjišťoval od svých kolegů na radnicích v celé republice, vydali jsme opravdu unikát, který u nás nemá obdoby. Určitě netvrdím, že kniha je dokonalá a čtenáře prosím o jistou dávku shovívavosti. Mohu je ujistit, že v ní najdou úžasné věci," uvedl Zdeněk Brož.

Ruku k dílu také významně přiložil amatérský historik a sběratel Petr Možný, který poskytl unikátní historické snímky. Mezi desítkami autorů neschází také Petr Konupčík, který zasvětil sportu a mládeži celý svůj dosavadní život a své jméno také spojil s domem dětí Vila Doris. Ten se také při křestu brilantně chopil moderátorského mikrofonu.

„Kniha vznikala stejně dlouhou dobu, jako trvá olympijský cyklus. Teď už bude jen na čtenářích, jaké místu u nich obsadí – zda projde kvalifikací nebo i na stupně vítězů," uzavřel slavnost Petr Konupčík.

Rozsáhlé dílo o šumperském sportu má úctyhodných 620 stránek, je také doplněna bohatým obrazovým materiálem.  Do prodeje se dostane v pondělí 17. září, lidé jí budou moci zakoupit v městském informačním centru i šumperských knihkupectvích. Cena je šest set korun.