„Pro všechny je to běžná soutěž, pro nás však ne. My ji vnímáme úplně jinak, protože je to první oficiální ligová soutěž, ve které dokázal šumperský oddíl postavit družstvo. A to po více než dvaceti letech,“ začal hodnotit vedoucí šumperského oddílu Tomáš Pliska.

Většina členů si tedy ani nepamatuje doby, kdy Šumperk bojoval jako celek proti ostatním na republikové úrovni. „Má to pro mě velkou váhu. Když jsem klub před lety přebíral, tak nebyl v ideální situaci po personální ani materiálové stránce,“ popisoval Pliska.

Přesto si stanovil tři cíle. Uspořádat soutěž pro registrované sportovce, což se mu podařilo a letos proběhne již čtvrtý ročník Šumperského Valibuka. Postavit družstvo do ligové soutěže, což právě v letošní sezoně dokázal. „Nebýt covidu, splnilo by se mi to už loni,“ prohodil Pliska. A poslední cíl zatím na naplnění čeká. „Chtěl bych pro oddíl větší prostory, tak snad se to podaří,“ uzavřel tuhle rekapitulaci.

Čtvrtá příčka

Třetiligová soutěž probíhá formátem 5+1, kdy může startovat šest soutěžících, ale započítává se jen pět nejlepších výkonů a šestý závodník je rezerva pro případ, kdy by se některému z jeho kolegů nedařilo.

„Příprava nebyla kvůli covidu ideální a třeba Ladislav Pliska měl i nevýhodu, že absolvoval v poslední době mnoho soutěží,“ začal hodnocení Tomáš Pliska.

Soutěžící byli rozděleni do třech skupin, v každé startovali dva šumperští závodníci. „Abychom se rozdělili rovnoměrně, tak v každé skupině byli vždy dva borci ze Šumperka. Byli jsme ze slabší přípravy na soutěž hodně nervózní, takže jsme hlásili nižší základní pokusy než obvykle. Rozcvičení nám ale ukázalo, že situace není tak špatná a první pokusy se poté zase k nelibosti soupeřů oproti původním předpokladům zvyšovaly,“ pokračoval Pliska.

„Vždy naši závodníci soupeřili nejen s protivníky, ale i sami mezi sebou navzájem. I to jim zřejmě pomohlo k lepším výkonům, než v jaké původně doufali,“ dodal.

Výkony Šumperáků poté stačily na konečné čtvrté místo, které si zajistili taktickým tahem v závěru, kdy Tomáš Pliska měl nahlášeno v nadhozu 125 kg. „Z pátého místa jsme ztráceli přibližně jeden kilogram. Tak jsem si přehlásil pokus na 127 kilogramů, abych nenechal nic v náhodě. Když jsem uspěl a dostal činku nad hlavu, nastala radost. Čtvrtá příčka je skvělé umístění,“ byl spokojený Pliska.

Další kolo je na programu na konci srpna. „Slíbili jsme si, že zabereme a své výkony ještě zlepšíme,“ zakončil Pliska.

Pokusy

Zbyněk Košťák – trh: 71 kg, 73 kg, 76 kg, Nadhoz: 101 kg, 106 kg, 111 kg

Ladislav Pliska – trh: 70 kg, 76 kg, 78 kg (x), Nadhoz: 98 kg, 105 kg, 110 kg

Matyáš Pik – trh: 65 kg, 69 kg, 73 kg, Nadhoz: 80 kg, 85 kg, 91 kg

Jan Jílek – trh: 67 kg, 72 kg, 77 kg (x), Nadhoz: 90 kg, 95 kg, 100 kg

Pavel Vykoukal – trh: 80 kg (x), 80 kg, 85 kg (x). Nadhoz: 100 kg, 107 kg, 115 kg (x)

Tomáš Pliska – trh: 90 kg, 94 kg, 99 kg. Nadhoz: 115 kg, 120 kg, 127 kg