Jedna z nejznámějších sportovních akcí se rozjede 16. června a není vyloučeno, že do lázeňského parku ve Velkých Losinách přijedou opravdové hvězdy světové horské cyklistiky. Český pohár má za sebou první díl z celkových šesti. Koncem dubna se v Teplicích kromě známých českých a slovenských mountbikerů postavili na start i zahraniční jezdci a jezdkyně. v mužích vyhrál velmi známý José Ramos Hermida jezdící za stáj Multivan–Merida. Ještě větší průvan zažila kategorie žen, kterou jasně ovládla vedoucí závodnice Světového poháru Číňanka Ren Cheng Yuan. Druhá dojela další Číňanka Liu Ying před Američankou Mary McConneloung a opět další Číňankou Wang Jingjing. Nejlepší Češka Tereza Huříková dojela pátá.

Český pohár pokračuje dalšímí díly v Kutné Hoře a Českých Kamenicích, teprve potom se zastaví ve Velkých Losinách. Nabízí se ale otázka, zda i v Losinách se objeví někdo z jmenovaných borců. „Řekl bych to nyní takto: není to vůbec vyloučeno. Zatím ale nemám žádné konkrétní informace. Je ale možné, že se třeba Číňanky v Losinách objeví,“ uvedl Ivan Vavřík, ředitel závodu ve Velkých Losinách. Číňankám i Američance se v Teplicích velmi líbilo, dokonce uznaly, že Český pohár má více než solidní úroveň. „Nemáme v plánu je ale nějak kontaktovat a přesvědčovat, aby přijely. Program mají určený, jestli v něm Losiny nejsou, nic s tím nenaděláme,“ dodává Vavřík. Ten už dokázal do Losin přilákat řadu zvučných jmen.

Velmi populární byla svého času v Losinách Kateřina Neumannová, olympijská vítězska v běžeckém lyžování. Neumannová se před lety připravovala na zimní sezonu prostřednictvím závodů na horských kolech a do Losin jí chodilo fandit deset tisíc diváků. Loni se v Losinách ukázal jiný běžec na lyžích, stříbrný z olympiády v Turíně Lukáš Bauer. Ten vyhrál kategorii hobby. Jedinou jistotou v tuto chvíli pro Losiny je účast tradičních hvězd českého horokolového nebe: Jaroslav Kulhavý, Milan Spěšný, Václav Ježek či Radim Kořínek v mužích, Tereza Huříková či Martina Němcová v ženách. A také několik kategorií pro amatéry, včetně losinské rarity, závodu odrážedel pro předškoláky.