Obě země s přesunem čtyřiatřicetiletého rodáka ze Šumperka souhlasí, musí ho ale schválit ještě Mezinárodní lyžařská federace (FIS) na červnové konferenci 
v mexickém Cancúnu. „Byl bych strašně rád, kdyby to klaplo, a pevně v to věřím," říká Hudec.

Co přesně vás k návratu do reprezentace České republiky vede?

Uvažoval jsem o tom už dřív. Ale ve sportu prostě jenom tak lehce odejít někam jinam nejde. Letos se to ovšem sešlo tak, že k tomu byla ideální příležitost. Z kanadského týmu jsem dostal nabídku, která měla takové podmínky, že jsem ji nemohl akceptovat. Tak jsem jim slušně poděkoval 
a vzal to jako super šanci vrátit se zpátky do Čech. Minulý týden jsem měl schůzku v Praze s vedením Svazu lyžařů ČR a celou případnou budoucnost jsme řešili. Poté, co jsme se domluvili, poslal jsem kanadskému svazu žádost, aby mě pustili.

Jaká byla reakce kanadského svazu?

Když zjistili, že mám další plán, volali mi, že by chtěli, abych jezdil dál za jejich tým. Ale odpověděl jsem, že už jsem se rozhodl. Cítím, že pro mě i mojí rodinu to tak bude nejlepší. Bylo mi přislíbeno, že mě uvolní.

S kanadskou reprezentací se tedy nerozcházíte ve zlém?

Rozhodně ne. Nikdy jsem tam žádné problémy neměl. Působil jsem v kanadské reprezentaci sedmnáct let své kariéry. Když bylo potřeba promluvit na společenských akcích nebo jít do škol za dětmi, tak jsem tam byl vždycky jako první. 
I když jsem přicestoval do Čech, snažil jsem se dostat na závody a podporovat lyžování. Teď mi to tady dává příležitost ještě ve větší míře.

Jak časově náročné bylo všechny náležitosti vyřídit?

Všechno se to událo strašně rychle. Spousta emailů a telefonátů tam 
a zpátky. Čas nás tlačil, protože vše muselo být hotové minulý týden, takže to bylo poměrně stresující. Teď už záleží jenom na tom, jak rozhodne FIS.

Kdyby návrat do reprezentace České republiky Mezinárodní lyžařská federace posvětila, neexistují nějaké další překážky, které by ho mohly zhatit?

S pasem žádný problém mít nebudu, narodili se tady rodiče i já. Občanku i trvalé bydliště mám. Poslední rok a půl pendluji pravidelně mezi Českou republikou a Kanadou. Jsem hrdý Čech a byl bych strašně rád, kdyby to s lyžováním v českých barvách klaplo.

Budete tedy s napětím sledovat konferenci FIS v Can-
cúnu?

Bude tam samozřejmě přítomné vedení Svazu lyžařů ČR v čele s prezidentem Lukášem Sobotkou. Od nich jistě budu detailně informován. Věřím, že to dopadne dobře a doufám, že by čeští fanoušci lyžování byli rádi, kdybych za ně odjel pár sezon. A snad úspěšných, ze kterých budou mít oni i já radost.