Jeho začátky byly samozřejmě v Jeseníkách na J 70, Krkonošské 70 a legendární Jizerské padesátce, na které má již 25 startů. Dolomity, Rakouské, Švýcarské, Francouzské Alpy zdolal několikrát na různých závodech: Dolomitenlauf, Marcialonga, Engadin Skimarathon, v Estonsku Tartu Maraton, v Polsku, Bieg Piastov.
I jeden z nejkrásnějších závodů ze série dálkových běhů na lyžích Birkebeinerrennet, který se dle tradice běhá se zátěží na zádech v okolí norského Lillehammeru, má na výsledkové listině jméno Alois Hodina.

Nejslavnější běžkařský závod světa, Vasův běh (Vassalopet), měří 90 km a je to magnet pro lyžařské nadšence. Poprvé jej zdolal s partou horolezců z Olomouce, podruhé své nadšení přenesl na kamarády Václava a Petra Riedla, Radka Vepřka ze Šumperka a pro všechny to byl neopakovatelný zážitek.

Do třetice si závod zopakoval a trasu přírodní švédské krásy v délce 90 km ujel ve výborném čase.

K nedávnému životnímu jubileu 65 let obdržel od lyžařského svazu poděkování a ocenění za sportovní nadšení a příkladnou aktivitu. Toto ocenění obdrželi i jeho kamarádi Jan Hanuš ze Zábřehu 70 let a Václav Riedl ze Šumperka 75 let, opravdu Veteráni bílé stopy.

Václav Riedl také stál u samých začátků lyžařského nadšení, zúčastnil se většiny závodů, jeho sportovní aktivity a fotografie by naplnily jistě stránky velké knihy.

Postupem času vznikla velká lyžařská parta, která stále nechybí v bílé stopě lyžařských dálkových běhů a k půlkulatému jubileu přeje svému kamarádovi Lojzovi pevné zdraví, štěstí a hodně energie. Autor: Květoslav Vykydal