Šokující dotaz, co říkáte? Kdo zná šumperskou realitu, musí se pousmát, ovšem házenkářské kuloáry začínají tažení nováčka druhé nejvyšší soutěže brát vážně.

„Lidé z prvoligových klubů se mě ptají, jestli dáme dohromady dost peněz na extraligu. Kdyby tak věděli, za jakých podmínek hrajeme už první ligu,“ směje se Jaroslav Krobot, předseda oddílu házené TJ Šumperk.

Prvoligový lídr je složen až na jedinou výjimku jen z místních odchovanců a gólman Zbyněk Ošťádal se už patrně za Šumpeřana považuje, absolvoval v šumperském dresu nejednu druholigovou sezonu. Letos ještě naskakuje olomoucký Michal Kubáček, ale ve vší úctě k jeho výkonům, není to tahoun.

A šumperský tým, to je opravdu skupinka amatérů: tedy hráčů, co neberou za své výkony žádné peníze ani nepožívají jiných výhod. Několikanásobný vítěz druhé ligy si prostě na jaře řekl, že to jednou s 1. ligou zkusí a když sestoupí – no a co…

Jenže je na postup znovu, do soutěže nejvyšší.

„Už se mě kdosi ptal, jestli bychom na extraligu měli halu. Odpovídám měli, sportovní hala šumperského gymnázia vyhovuje i regulím pro extraligu, ale neblázněte, čekají nás v první lize odvety a ty budou nesmírně těžké,“ říká Krobot.

Jeho klub jen s obtížemi financuje cestování týmu po republice, házenkáři chodí do práce a trénují po večerech.

„Nebavme se o extralize, postup není pro Šumperk reálný,“ prosí Krobot.

Ten je nadšencem házené, v Šumperku působí už tak dlouho, že si snad už nikdo kromě něho nepamatuje, jak moc dlouho. Famózní výkony týmu mužů prožívá nesmírně i se svou manželkou, která je také funkcionářkou klubu.

„Manželka je z letošní sezony na mrtvici,“ přiznává Jaroslav Krobot.

Rozklíčovat, proč je nyní Šumperk vládcem 1. házenkářské ligy, je naoko snadné. Tomáš Laštůvka má v polovině soutěže na kontě 116 branek, s velikým náskokem vede tabulku střelců – považte, velmi dobří kanonýři dávají během dvaadvaceti zápasů tak sto šedesát gólů. V tomhle světle je současná forma Laštůvky neuvěřitelná.

Ovšem není frází, že jeho góly jsou výsledkem týmového ducha. Sehranost celku složeného ze tří špílmachrů (Laštůvka, Vobořil, Dopita), úkazu jménem Zbyněk Ošťádal (soupeře musí šumperský gólman opravdu štvát neskutečně) a kolektivu nesmírných srdcařů (není vhodné na někoho zapomenout, ale jak hodnotit výkony Petra Korce, Přemka Nimmrichtera či Standy Drechslera jinak, než jako fantastické?)

„Pro mě to je neuvěřitelná sezona, věřil jsem, že se v klidu zachráníme, ale že povedeme po polovině sezony o tři body, to je pro mě hodně velké překvapení. Házenou si všichni užíváme, prostě se nám daří. Na jaře nás čeká hodně těžkých odvet, ale pokud budeme zdraví, budeme zase silní. Teď nás čeká období klidu, budeme chodit hrát fotbálky a po svátcích pořádně potrénujeme,“ říká Petr Dopita.

Jarní část 1. ligy startuje pro Šumperk 12. února zápasem v Náchodě.

tabulka

Související: Bomber? Robot? Kliďas? Ne! Tomáš Laštůvka