Více než 180 cyklistických amatérů i profesionálů z celé České republiky už brzy ráno zaplnilo místní plavecký areál, který se změnil na profesionálně připravené cyklistické depo, včetně divácky zajímavě řešeného startu a cílového dojezdu závodníků.

Odborná spolupráce s firmou Ethic Sport, jejíž profesionální závodník Lubomír Petruš byl ředitelem závodu, pomáhá každoročně nejen k organizační dokonalosti, ale i k propagaci závodu mezi klubovými cyklisty.

Po slavnostním startu, kterého se zhostil zábřežský starosta František John, vyjel početný peloton na 25 kilometrů dlouhý okruh náročné trasy v různorodém terénu Zábřežské vrchoviny.

Organizátoři připravili trasy 25 a 50 km pro dospělé, 7 km okruh pro žáky do 15 let a pětisetmetrový okruh pro předškoláky. Nejlepším závodníkům byly v cíli předány nejen medaile a věcné dary, ale i finanční prémie.

Na maratónské trati 50 km dosáhl mezi muži nejlepšího času Jiří Hudeček (Giant Trans Brdy Team) před Lubomírem Petrušem (Ethic Sport), za nímž jako třetí dojel Jakub Šilar ze Žamberka.

Mezi ženami zopakovala své loňské vítězství Denisa Stodůlková z Valašského Meziříčí, na 2. místě dojela Radka Pospíšilová (TS Bohemia Kross Bike Team) před Zuzanou Skalickou (Kellys Bike Ranch Team).
Z reprezentantů našeho okresu byli nejúspěšnější Vojtěch Bednarský na 8. místě, devátý Tomáš Kechrt a šestnáctý Robert Navařík.

Na trati 25 km si ceny za vítězství odnesl teprve patnáctiletý Jan Zatloukal (Cyklo Team Kolárna), který dojel s náskokem tří minut před Romanem Kročkem (krossbike.cz) a třetím Jiřím Štěpáníkem (Cyklo Team Kolárna).

Mezi ženami na stejné trati zvítězila Sabina Macháňová z Hranic před Markétou Sládkovou a Michaelou Navrkalovou.
Závod cyklistických nadějí na trati 7 km nejlépe zvládl dvanáctiletý Ondřej Zvědělík z Vrbna pod Pradědem, druhé místo obsadil Lukáš Harlender a třetí byl Adam Hrdlička.

V kategorii předškoláků pět set metrů dlouhou trasu zvládla dokonce i teprve tříletá Antonie Ella Bruštíková, která se tak stala nejmladší účastnicí celé akce.

Další významnou akcí tohoto druhu bude v Zábřehu Welzlův kvadriatlon, otevřené mezinárodní mistrovství České republiky v extrémním kvadriatlonu.

Tento závod startuje 29. července na zábřežském plaveckém areálu. Jeho účastníky pak čeká trať 25 kilometrů, jenž zahrnuje běh, plavání, kolečkové brusle a jízdu na kole.

Autor: Zdeněk David