Toho se zúčastnily dva týmy ze sousedního Polska, konkrétně Oświata Zdrój a WAKMET z Glucholaz, domácí výběr Volejbalový oddílu a Uragán z Jeseníku, kdy tuto čtveřici doplnili hráči hrající pod hlavičkou Zábřehu.

Po slavnostním zahájení turnaje k prvnímu zápasu turnaje nastoupil Uragán proti jednomu z favoritů turnaje družstvu Oświata Zdrój, který v posledních dvou ročnících turnaje obsadil druhé místo. V úvodu prvního setu Uragán nezachytil nástup polského soupeře a hladce prohrál 7:25. V druhém setu se hra vyrovnala, ale domácí stejně nestačili a prohráli i druhý set, ale tentokrát jen o čtyři body. Po zápase hráči Uragánu potvrdili, že jim na turnajích nesvědčí první ranní zápasy.

V druhém utkání se představil obhájce z posledních dvou ročníků Volejbalový oddíl Jeseník a hladce si poradil s nejslabším týmem turnaje WAKMET. Důležitým moment z úvodu prvního setu, který asi ovlivnil celkové pořadí, bylo zranění jednoho z jesenických smečařů v souboji na síti o celkem bezvýznamný bod.

V třetím utkání se po dvouleté odmlce představil v Jeseníku tým ze Zábřehu, kdy jeho soupeřem byl polský výběr Oświata Zdrój. Z utkání se vyklubal boj na vysoké úrovni a až následně se ukázalo, že se vlastně hrálo o celkové první místo. Po vyrovnaném průběhu souboje se v závěru obou setů projevil výkonnostní rozdíl na postech nahrávačů u polského týmu a Zábřežští zápas vyhráli 2:0.

V následujícím utkání se střeli tradiční soupeři z jednoho oddílu VO Uragán a výběr VO. Derby mělo všechny znaky, které správné derby musí mít a plně se potvrdilo pravidlo – favorit nevyhrává. V tomto střetnutí byl výběr jednoznačným favoritem a jako obhájce loňského vítězství měl povinnost zvítězit. Což také potvrdil v prvním setu, který vyhrál o osm bodů.

Také začátek druhého setu nenaznačoval, že by mělo být něco jinak, ale v závěru hráči Uragánu nenápadně sbírali bod za bodem a najednou byl stav 20:24 v neprospěch favorita. Ten ještě zabral a dokázal srovnat stav na 24:24, ale tvrdá smeč a poté chytrá zálivka ukončily druhý set ve prospěch Uragánu. Ztrátou setu si obhájce ztížil cestu za vítězstvím, a jak se dál ukázalo, přišel tak i o konečné druhé místo.

V dalším utkání vystoupil WAKMET a ukázalo se, že výkonnost hráčů měla v průběhu turnaje sestupnou tendenci. Na svědomí to mělo nejspíše narození potomka jednoho z jejich hráčů.

Ze zbývajících pěti utkání mohly dvě rozhodnout o celkovém prvenství. V obou utkáních nastoupil výběr VO Jeseník, nejdříve proti polskému týmu Oświata Zdrój, se kterým ztratil další set a prakticky naděj na vítězství, ve druhém proti Zábřehu. Teoretická šance vyhrát celý turnaj tu byla, ale znamenalo by to, porazit velkým rozdílem Zábřeh, což při kvalitě Zábřehu se rovnalo zázraku.

Rovněž zisk druhého místa obnášelo pro VO Jeseník vyhrát jeden set nad Zábřehem. Zápas mezi nimi byl vyrovnaný, ale zraněný smečař byl v závěrech setů rozhodující. Jeseničtí prohráli 0:2 po setech 18:25 a 21:25.

V závěrečných dvou zápasech se překvapení nekonala a Zábřeh v utkání s Uragánem potvrdil první místo a polské derby bylo jen formální záležitostí, vzhledem k únavě nejslabšího účastníka turnaje.

Letošní soupeření, stejně jako před rokem, dopadlo lépe pro české amatéry, i když vítěz posledních dvou ročníků neuspěl. Plně ho však zastoupil „nováček“ ze Zábřehu a můžeme jen litovat, že se na Jesenicku přestala hrát okresní soutěž mužů, ve které Zábřežští před lety úspěšně působili.

Kromě finanční podpory Olomouckého kraje a Města Jeseníku přispěli na zabezpečení turnaje i sponzoři a to Campanula spol. s r.o., Priessnitzovy léčebné lázně a.s., WAREX spol. s r.o., Sport servis Tomšů, HAKO spol. s r.o., AUTO-HOBBY spol. s r.o., Selská pekárna spol s r.o., Manfréd Rainold - stolařství, ARGENTINUM s.r.o., FREETIME PROJECT s.r.o., Pavel Bořuta - drogérie, Hefka Petr - elektrospotřebiče, Zlatnictví Trličík, Škrob Vlastimil – instalatérství a další, kterým v dnešní nelehké době patří poděkování za podporu regionálního sportu.

Jeseník uvidí další kvalitní volejbal nejspíše až zase za rok, ale příznivci volejbalu můžou v sobotu 17. Prosince vidět v nedalekých Mikulovicích v tamní sportovní hale třetí kolo čtrnáctého ročníku okresní soutěže v mixech Volleyball Cup 2011/2012.

Jan Škoda

tabulka