Český tým v dánském Frederikshavnu nad Brazilkami vedl po poločase 17:16, ale v druhém dějství ztrácel a nakonec jen s vypětím sil udržel ztrátu, která ho ponechala ve hře o postup. Maximálně mohly Češky prohrát o čtyři či pět gólů. Nejlepší střelkyně zápasu Markéta Jeřábková zaznamenala 11 branek.

Češky mají po šesti zápasech na šampionátu bilanci čtyř vítězství a dvou porážek. Do čtvrtfinále projdou první dva týmy z každé ze čtyř šestičlenných osmifinálových skupin.

Česko - Španělsko, MS házenkářek 2023
Královna nevypraných ponožek. Kudláčková ničila Španělky, sen o postupu nekončí

Před závěrečným zápasem byla situace v „české“ skupině velmi zamotaná. Dahlovým svěřenkyním nemuselo k postupu stačit ani vítězství, naopak těsná porážka by ho mohla poslat do vyřazovací fáze.

Český tým začal dobře a v první půli držel se světovými šampionkami z roku 2013 krok. Úvodní dějství se brzy změnilo v přestřelku a skóre se i vinou řady technických chyb přelévalo na obě strany. Ani jeden ze soupeřů ale nevedl do přestávky o více než dvě branky. V českém dresu zářila především Jeřábková, která před pauzou ze spojky upravila na 17:16.

Češkám docházely síly 

Po změně stran začal jihoamerický šampion na hřišti dominovat a brzy otočil stav. Češkám postupně viditelně ubývaly síly a trenér Dahl si po 10 minutách druhého dějství musel vzít za stavu 20:23 oddychový čas.

Jeho svěřenkyně se pak několikrát dotáhly na rozdíl jednoho gólu, ale Brazilky pokaždé znovu odskočily na dvě až tři branky. Češky poté neproměnily několik jasných šancí a ze závěru udělaly ještě velké drama, neboť si mohly dovolit prohrát maximálně o pět a při vyšším počtu brazilských branek jen o čtyři góly. 

Jihoamerický celek se v 57. minutě dostal do vedení 30:26, ale vzápětí odpověděla nezastavitelná Jeřábková. V klíčovém útoku pak gólmanka Novotná, která v české brance nahradila jedničku Kudlákovou, lehce vyrazila střelu na tyč a závěr už její spoluhráčky takticky zvládly.

Česká házenkářka Markéta Jeřábková v utkání proti Argentině
Bez jejích gólů to nešlo. Jeřábková je jednou z hvězd házenkářského MS

„Dnes jsme nebyli schopni dostat se na naši úroveň. Docházely nám síly, byli jsme unaveni. Na konci jsme pak bránili ten gólový rozdíl. V závěru to byl boj o to, abychom získali více energie,“ řekl v nahrávce pro média Bent Dahl.

„Když už jsme nebyli schopni zvítězit, je lepší prohrát o tři než o pět nebo šest gólů. Pořád jsem ale pyšný na tým. Holky dělaly, co mohly. Prohráli jsme, ale stále máme šanci na postup,“ doplnil třiapadesátiletý norský trenér.

Podruhé ve čtvrtfinále

A na postup to nakonec opravdu stačilo. Jde o teprve druhou účast ve čtvrtfinále mistrovství světa od rozdělení federace. Dosavadním maximem je osmé místo z roku 2017 ještě pod vedením trenéra Jana Bašného.