Mohelnická posádka navazuje na dlouholetou tradici sidecarcrossu v Mohelnici. Oba jezdci začínali svoji sportovní kariéru na sólo motocyklech, na kterých dosahovali v rámci kraje nepřehlédnutelných výsledků.

Do sidecarcrossové historie se tato dvojice začíná zapisovat na jaře roku 2009, kdy si pořídili loňský model motocyklu po několikanásobných mistrech republiky bratrech Rozehnalových.

Své první závodnické zkušenosti s tímto strojem sbírali v polovině dubna na závodě v Kramolíně u Nepomuku. Na velmi prašné trati dojeli v konkurenci 22 posádek devátí.

O týden později v Poříčí nad Sázavou již ukázali, že se s nimi do budoucna musí vážně počítat. Obsadili šesté místo, což bylo hned za ustálenou sidecarcrossovou špičkou. Ještě o jeden stupínek si posádka Robert Diblík, Petr Šnévajs polepšila na trati v Šumperku. V průběhu jízdy jsme je mohli vidět dokonce na druhém místě. Slova chvály sklidili v cíli od svých zkušenějších kolegů za celkové 5. pořadí.

Smolný den si posádka vybrala na dalším závodě seriálu, který se jel ve Stříbře. Nezaviněný pád v první rozjížďce jim znemožnil celkové lepší umístění. Ve druhé jízdě sice dojeli pátí, ale na lepší než 12. místo to nestačilo.

Do druhé poloviny mistrovských závodů vstoupili úspěšně na trati v Horním Újezdě, kde již téměř sahali po medaili. Na perfektně připravené trati obsadili po strhujícím boji 4. a 5. místo, které celkově znamenalo jindy nepopulární bramborovou medaili. Pro začínající posádku mělo ovšem 4. místo cenu zlata.

Po prázdninové přestávce se kolotoč závodů rozjel v Horešovském Týně. Startovní listina se rozrostla o další nováčky. Svého prvního závodu se zde účastnila šumperská posádka Vejchoda – Šoupal a ihned se zapojila do bojů o přední umístění. Diblík se Šnévajsem dojeli tentokráte celkově pátí.

Na trati v Mohelnických lomech se od domácích závodníků mnoho očekávalo. V obou jízdách dojeli třetí a spokojení fanoušci jim tak mohli zatleskat za vavřínový věnec, který pro ně znamenal poprvé stupně vítězů. Jejich sportovní vystoupení zaujalo také reportéry České televize, kteří s nimi natočili rozhovor odvysílaný v pořadu Svět motorů.

Celý letošní seriál mistrovství republiky v sidecarcrossu byl zakončen první říjnový víkend v Březové nad Svitavou. O držitelích letošních titulů bylo sice již rozhodnuto v předstihu, ale ani to nic neubralo na dramatičnosti celého závodu. Mohelnická posádka Robert Diblík, Petr Šnévajs bojovala na Březovských stráních velmi statečně. Střídavě jezdila na druhém a na třetím místě. Nakonec na ni v obou jízdách zbylo v uvozovkách jen místo třetí, ale celkově si z posledního závodu odvezla stříbrné věnce.

Tímto druhým místem udělali mohelničtí jezdci důstojnou tečku za prvním rokem svého působení mezi sidecarcrossovou elitou.

V konečném pořadí seriálu mistrovství republiky obsadili 5. místo a jen 27 bodu je dělilo od bronzových stupínků.

Oba jezdci - Robert Diblík a Petr Šnévajs - tímto děkují partnerům, sponzorům, firmám i fanouškům za spolupráci a podporu.

Aleš Plhák