Když čtyřiatřicetiletý závodník ze Šumperku do cíle sjezdovky Birds of Prey doklouzal v bezvědomí, nastalo na tribunách hrobové ticho.

Tomáš Bank, bratr a trenér nejlepšího českého sjezdaře, měl v tu chvíli černé myšlenky. „Trvalo mi tak tři minuty, než jsem se k Ondrovi dostal. Bylo mi hrozně, byl to strašný pohled a měl jsem ukrutný strach. Deset patnáct minut, než se probral, jsem měl velký strach o jeho život," řekl Tomáš Bank reportérovi Českého rozhlasu.

Jako první byl u českého závodníka týmový lékař Jiří Beznoska. „Prvních zhruba deset minut byl Ondra v bezvědomí. Nebyl schopný mi odpovědět, nevypadalo to hezky. Po deseti patnácti minutách se probral, začal komunikovat. Zpočátku jen očima, ale pak už se mnou začal mluvit," popisoval doktor Beznoska.

Následovala cesta do nemocnice ve Vailu a podrobná vyšetření, která vyloučila vážná zranění. Ondřej Bank z hrůzostrašného pádu vyvázl s otřesem mozku, sešitou tržnou ránou pod levým okem, odřeninami v obličeji, výronem v kotníku a nalomenou zánártní kůstkou.

Šest hodil po osudném karambolu byl již Ondra Bank zpátky na hotelovém pokoji v Beaver Creeku. „Jsem rád, že mě pustili. Dali mi na výběr, tak jsme jim slíbili, že tady na mě někdo bude přes noc dávat pozor," prozradil Ondřej Bank.

„Vyhodnotili, že vím, o co jde. Pamatuju si nějaký věci, svoje jméno a tak," neztratil Ondřej Bank smysl pro humor ani za těchto okolností. „Musíme zapít, že jsem zdravý," usmíval se borec původem z Rudy nad Moravou.

„Já jsem to neviděl, ale všichni říkali, že to bylo brutální. Pamatuju si jenom začátek pádu a tam mi nebylo příjemně," dodal závodník, na jehož tvář „zdobily" odřeniny a taky gáza pod okem. „Tyhle kosmetické věci moc neberu vážně," mávl rukou Ondřej Bank.

V zatáčce před cílovým skokem zradila Ondřeje Banka technika. „Spálila se skluznice o led. Kolem hrany se udělala půlcentimetrová díra, která mu tahala za nohy a lyže mu nefungovala, tak jak byl zvyklý," vysvětloval Tomáš Bank možnou hlavní příčinu karambolu.

Sjezdové lyžování je drsný a nebezpečný sport a pro pohyb na sjezdovce Birds of Prey to platí dvojnásob, což potvrzuje i kamarád a Ondřeje Banka, český reprezentant Martin Vráblík. „Jezdíte ve výšce 3300 metrů, jedete skoro dvě minuty úplně naplno a pořád jste ve vzduchu. Ta únava je obrovská," řekl Vráblík Radiožurnálu.

Ondřej Bank má přitom sjezdovku v Beaver Creeku za jednu z nejoblíbenějších, přesto se na ní nevyhnul velkému karambolu. „Z Ondry se stal opravdu sjezdař. Člověk už ani neočekává, že už tak zkušenému sjezdaři se tohle stane, ale vidíte, tohle je desetina sekundy a celý život můžete mít obrácený," uvažoval Vráblík. „Když se to stane někomu vašemu blízkému, tak vám to přijde časté a že se to stává jenom jemu, ale v tom downhillu se to stává i ostatním. Nicméně si myslím, že Ondra je opravdu velký smolař," odkázal Martin Vráblík na lyžařskou kariéru Ondřeje Banka, která je na zranění až příliš bohatá.

Nedělní kombinační závod na mistrovství světa vyhrál Rakušan Marcel Hirscher, který mohl děkovat právě Bankovi. Nebýt jeho odstoupení ze závodu, startoval by Hirscher do slalomu z pozice mimo elitní třicítku a jel by po rozbité trati.

„S jednatřicítkou bych dnes rozhodně nevyhrál," uznal mistr světa ve slalomu. Rakušan ale především okamžitě poslal prostřednictvím médií Bankovi vzkaz, ať se dá co nejdřív dohromady. „Rozhodně doufám, že bude v pořádku a po tak ošklivém pádu se vrátí co nejdřív zpět," řekl novinářům v Beaver Creeku. „Je to skvělý člověk a vynikající lyžař. On nám všem často ukázal, jak se vrací po zranění. A jsem si jistý, že nám to ukáže znovu. Jen to chce čas," uvedl rakouský slalomář.