Jediný český zástupce ve druhé nejvyšší světové divizi zahájil sezonu hned první nejprestižnější belgickou jednorázovkou Omloop Het Nieuwsblad. Zkouška to byla více než těžká.

Pro jezdce byly přichystány dvě stě čtyři kilometry, které částečně kopírovaly trasu slavného závod Kolem Flander, tedy zablácené cesty s prudkými dlážděnými kopci.

„Ty dokázaly pěkně potrápit. Třeba prudké úseky na Eikenberg nebo předtím na známý Muur. Nejhorší bylo, že se nejen pod tímto kopcem, ale hlavně na jeho vrcholu spadlo. Peloton se tak pravidelně v těch nejtěžší pasážích doslova zastavil. Kolem všichni balancovali. Stálo dost sil se rozjíždět a zase dostávat do tempa,“ popsal Tomáš Bucháček z PSK Whirlpool-Author.

Pády, kterých bylo v závodě nespočet, stejně tak defektů, se jezdcům královéhradeckého celku překvapivě vyhýbaly. Všichni se ale shodli na jediném: „Do stopadesátého kilometru to více méně šlo, pak se ale dost zrychlilo. Tělo by chtělo jet, ale nohy řekly stop. Prostě se netočily. Jsme na začátku a ještě nejsme tak rozježdění. Navrch pak měli ještě ti, kterým vyhovují podobné prašné cesty na dlažbě. Na nich je to jiné a ti technicky zdatnější nebo spíš vyježděnější na takovém povrchu to prostě mají jednodušší,“ řekla staronová posila týmu PSK Whirlpool-Author Pavel Zitta.

Chleba se začal lámat právě když jezdcům zbývalo málo přes padesát kilometrů do cíle, kdy zaútočila stáj Rabobank a pole se výrazně rozdělilo. Všichni uprchlíci byly postupně dojeti a do cíle nakonec spurtovalo celé hlavní pole, které však několik stovek před páskou postihl pád a řada favoritů včetně sprintera Toma Boonena přišla o šance. Pro vítězství si tak dojel Nor Thor Hushovd před Kevynem Istou z Agritubelu a Juanem Antonio Flechou z Rabobanku.

Ze závodníků královehradecké stáje PSK Whirlpool Author se dočkal cíle pouze Němec Matthias Friedemann, který dojel ve skupině se ztrátou 12:32 minuty. Spolu s ním přijel na 143. místě František Raboň z Columia-High Road.

Patrik Pátek