Frenštát pod Radhoštěm na konci července znovu ožil cyklistickým sportem. Sjeli se sem příznivci silniční cyklistiky, kteří se nebáli porovnat síly se soupeři a především s Moravskoslezskými Beskydami. Pořadatelé tradičně přichystali dvě trasy – osmdesátikilo­metrovou a královskou maratónskou, která měřila 182 kilometrů a měla převýšení 2900 metrů. Delší trať Beskyd Tour je každoročně prestižním podnikem, na který přijíždějí účastníci ze všech koutů republiky. Náročnost pravých horských stoupání se na ní totiž snoubí s krásnými výhledy a nedotčenou přírodou, což jsou velká lákadla.

První třetina závodu vedla zvlněným terénem z Frenštátu okruhem přes Hukvaldy a zpět okolo Štramberské trúby, pak peloton zamířil k první horské prémii dne – na Pustevny. Následoval další náročný kopec na Soláň, Kasárna, a ze slovenského území se pak stoupalo na Bumbálku. Ani zde ale neměli závodníci vyhráno, neboť je čekal po sjezdu do Bílé tvrdý výšlap na Jamník a následně z Ostravice přes Smrček se peloton vracel přes Kunčice pod Ondřejníkem na Ráztoku nad Trojanovicemi, kde byl cíl. Suma sumárum úctyhodných 182 kilometrů s převýšením 2900 metrů.

Ačkoliv se ve stoupání na Soláň na čelo probojoval Radoslav Šíbl (Bikezone.cz/MRX), který je známým účastníkem extrémních etapových závodů horských kol a na čele vydržel až na Bumbálku, na špici jej později vystřídala velmi silná trojice – karvinského rodáka Tomáše Čera (Basso) a dalšího takřka lokálního borce Petra Swaczynu (CK Feso Petřvald) v úniku doplňoval Jakub Svoboda (CK Kolokrám Svijany), který zde byl vloni druhý.

A letos již Svoboda na vítězství dosáhl – v neuvěřitelně vyrovnané trojici pošetřil do závěrečného spurtu nejvíce sil a po pěti a půl hodinách přijel pro vytoužený triumf. Pouhou půlvteřinu za ním skončil Tomáš Čer, třetí místo zbylo na Petra Swaczynu.