V době pandemie, kdy je drasticky omezena řada společenských aktivit a ostatního sportovního vyžití, to zkrátka lidi táhne do hor, do přírody na čerstvý vzduch.

Výjimkou pak není ani zábřežský rodák Ondřej Bank. Bývalý český reprezentant v alpském lyžování, účastník čtyř zimních olympiád či osmi světových šampionátů.

Za normální situace se s ním můžete v zimě většinou potkat na sjezdovce ve Štědrákově Lhotě, kde dělal své první krůčky na lyžích a kam se vždy rád vrací. K oblíbenému sportu a k pohybu pak vede i své dva syny.

„V této složité době se ale s nimi snažím chodit spíše na místa, kde nejsou lidé, vyjdeme si třeba do lesa nebo volné přírody, prostě kam se dá, snažíme se být často venku,“ prozrazuje úvodem Král bílé stopy, nejlepší český lyžař z roku 2011.

Ondřej Bank ny vyhlášení Sportovce Olomouckého kraje za rok 2019 v Přerově
Ondřej Bank: Vyhlašovat sportovce roku je zvláštní, to měření nemám rád

A jak vlastně vnímá jedna z předních sportovních osobností Šumperska současnou těžkou dobu pandemie, kdy vládní nařízení mají obrovský dopad kromě nespočtu oborů právě i na rekreační sportování u nás?

„Třeba za sebe mohu říct, že jsem schopný si najít alternativu, jak si bezpečně zasportovat. Jak už jsem uvedl, vyrážím se syny, kdy je mám za sebou zaháknuté na laně, vytáhnu je na nějaký kopec a potom si ho společně na lyžích sjedeme dolů,“ říká s úsměvem Ondřej Bank.

„Aktuální omezení jsou přísná, ale lidé by rozhodně neměli ani v této době jen sedět doma na zadku. Pohyb a čas na čerstvém vzduchu jsou pro zdraví hodně důležité. Každopádně všichni bychom se měli při svých aktivitách chovat zodpovědně a ohleduplně k ostatním,“ míní mnohonásobný mistr České republiky, který svou lyžařskou kariéru, jenž byla kromě úspěchů lemována i řadou zranění, ukončil v únoru roku 2016.

Mezi jeho největší triumfy na mezinárodní scéně patří bezesporu třetí místo v superkombinaci Světového poháru v americkém Beaver Creeku a stejné umístění v té samé disciplíně na trati v rakouském Kitzbühelu.

V současnosti se Ondřej Bank kromě rodiny věnuje také podnikání, když má svou vlastní značku lyžařského vybavení.