Přestože počasí už bylo jarní a teplota vzduchu se na sluníčku šplhala vysoko, voda byla pořádně ledová. Neměla ani pět stupňů Celsia, takže závodníci vylézali na břeh pořádně prokřehlí.

Do ledové vody se ponořil i Zdeněk Tlamicha z Prahy, který nedávno zdolal takzvanou Ledovou míli, neboli šestnáct set metrů ve vodě chladnější než pět stupňů. V České republice se to povedlo jen několika jedincům, přesto patří naše země mezi pouhých pět států na světě, které mají více než jednoho Ledového mílaře.

Mimo to přeplaval třikrát jezero Loch Ness, což obnáší více než sto kilometrů a zdolal Gibraltarský průliv. Je také zapsaný v Guinessově knize rekordů, když byl součástí štafety, která jako první přeplavala Beringovu úžinu mezi ruskou Čukotkou a Aljaškou.

„Kvůli silným proudům jsme naplavali přes sto třicet kilometrů ve vodě, která měla maximálně tři stupně. Plavali jsme to štafetově šest dní a šest nocí. Místy byly i čtyřmetrové vlny, takže jsme se obávali o život," řekl Zdeněk Tlamicha.

V Dolním Bušínově se představil také teprve devatenáctiletá Aneta Lokajová z Brna, která loni v srpnu jako jedna z nejmladších zdolala kanál La Manche. Zimnímu plavání se věnuje tři roky.

„Plavala jsem tady nejdelší trať jako obvykle. K zimnímu plavání mě přivedl kamarád, vyzkoušela jsem to a chytilo mě. Kolem je skvělá parta lidí," popsala své začátky Aneta Lokajová.

Když vylezla z vody, mohla srovnávat. „Nebylo to tak těžké jako na Kanálu, ale na La Manchi byla zase teplejší voda," smála se.

Několik úspěchů slavili i otužilci z pořádajícího Plaveckého klubu Zábřeh. Roman Křupka zvítězil v hlavním závodu mužů na 750 metrů. „Dobrý," odpověděl jen vysíleně v cíli na otázku, jak se mu plavalo.

Další zábřežská plavkyně, sedmnáctiletá Veronika Krejčí, pak zvládla nejrychleji půlkilometrovou trať. „Plavalo se hrozně. Bylo to moc dlouhé i studené," konstatovala.

Jaké to je, plavat v tak chladné vodě, si mohli vyzkoušet i amatéři. Pro ně byla připravená stometrová trať. Poprvé si zimní plavání vyzkoušel Martin Unzeitig z Leštiny.

„Čekal jsem, že to bude horší. Voda byla studená, ale docela to šlo. Třeba to za rok zkusím znovu," hodnotil Martin Unzeitig.

Že zimní plavání je vhodné pro všechny věkové kategorie, ukázala i startovní listina závodu. Bylo v ní několik dorostenců, ale také nestor českého zimního plavání, třiasedmdesátiletý Bohumil Pácl. Nejstarším závodníkem byl Stanislav Boháč, kterému bude za dva roky už osmdesát.

Zimní plavání je v České republice poměrně oblíbené. Svědčí o tom i to, že organizovaná soutěž v této podobě, jako byla k vidění v Dolním Bušínově, existuje na světě pouze u nás.