Nesmazatelně se totiž zapsal do kronik šumperského vzpírání. Jako teprve druhý vzpěrač z podhůří Jeseníků získal na mistrovství světa stříbro. Stejný úspěch zaznamenal už v roce 1996 Miloslav Glíž. Od té doby Šumperané na výraznější úspěch mezi světovou elitou čekali.

„Je to tátův životní úspěch,“ radoval se závodníkův syn a taktéž člen oddílu Vzpírání Šumperk Tomáš Pliska, který otce na cestě do Španělska doprovázel. „Doufám, že na podobně dobré umístění nebudeme muset čekat dalších dvacet let,“ přál si.

Ladislav Pliska soutěžil ve věkové kategorii M60 a ve váhové kategorii nad 105 kilogramů. V trhu vzepřel 81 kilogramů, v nadhozu dostal nad hlavu 115 kilogramů. Chvíli pomýšlel i na titul mistra světa, jenže ten mu vyfoukl skvěle připravený Němec Barth.

„I když určitě trošku zamrzí, že výkony nebyly takové, jak jsme si představovali před odletem, druhé místo na světe je úžasné,“ pokračoval Tomáš Pliska. „Dává naději, že to nebyl náhodný, ale poctivou přípravou zasloužený výsledek. Mohlo by se ho v budoucnu podařit zopakovat, nebo i zlepšit,“ doufal.

Nejdůležitější akci letoška tak mají šumperští vzpěrači za sebou. Soutěže ovšem pokračují až do konce roku.