Poslední dubnovou sobotu se v areálu Lokomotivy Trutnov sešly na turnaj amerického fotbalu týmy Pardubice Stallions, Dietos Šumperk a domácí Rangers.

,,Do Trutnova jsme přijeli v osm lidech, když těsně před turnajem nám vypadli dva hráči kvůli zranění. Domácích Rangers bylo osmnáct a tým Pardubic přijel zhruba v pětadvaceti hráčích. Početné soupisky obou týmů u nás budily respekt, ale ne strach“ říká Jan Kolařík, kapitán Dietos Šumperk.

První utkání sehráli Dietos s Pardubicemi, které si ve svém prvním zápase poradily s Trutnovem. Pro Šumperk asi nemohlo být těžšího začátek. V první půli se oba týmy marně snažily dostat až do koncové zóny, obrany hrály na výbornou. ,,Ve druhé půli nám pomalu docházel dech, přeci jen jeden hráč na střídání, teplé počasí a zběsilé tempo hry udělali svoje,“ popisoval Jan Kolařík, quarteback šumperského týmu.

Když do konce utkání chyběly asi čtyři minuty, rozběhl se Jan Kolařík, přeběhl tři čtvrtiny hřiště. Při další akci našel Jan Kolařík přihrávkou Ondřeje Kousala a ten si po chycení míče doběhl pro svůj premiérový touchdown. Do konce chyběly dvě minuty a Pardubice byly v šoku. Přeci jen: Stallions byli pět let účastníky české ligy v americkém fotbalu a odehrály spousty turnajů.

Pardubice zkusily během těchto dvou minut hodně silových běhů, ale čas rychle utíkal a když na konci zachytil dlouho přihrávku soupeře (tzv. interception) Jan Kolařík, rozhodčí odpískal konec a Dietos se mohli radovat z velmi cenné výhry.

Po tomto utkání měl šumperský tým asi pět minut na oddych a poté ho čekal domácí tým. Ten nebyl tak zkušený jako Pardubice, ale má za sebou účast na halovém turnaji a ve svých řadách dlouholetého hráče pražských Panterů Jaroslava Bojarského.

První půle se týmu Dietos vyvedla na výbornou. Skóre otevřel po přihrávce Jana Kolaříka opět Ondřej Kousal. Po chvíli Jan Šmíd krásným zákrokem vyrazil runningbackovi Rangers míč, ten zvedl Bartoš a doběhl si pro touchdown. Ten byl ale následně odvolán, protože runningback domácích měl už koleno na zemi.

Další rozehrávka Rangers a opět zaúřadoval Šmíd – tentokrát zachytil přihrávku, prokličkoval půlku hřiště a po jeho TD byl stav tedy 12:0. Další hřebík už tak rozloženému týmu Rangers zatloukl nejlepší hráč tohoto utkání Jan Šmíd. Opět se mu povedlo vyrazit míč ze soupeřových rukou (tzv. fumble), ten na zemi zalehl David Mangl a míč měli opět Dietos. Na poločasové skóre 18:0 upravil svým druhým touchdownem v utkání Ondřej Kousal, když se prosadil svojí oblíbenou činností - během.

,,Druhou půli jsme díky tomuto stavu mohli hrát v klidu a uvolněně a to nám uškodilo. V hlavách už nejspíše bylo podvědomé šetření se na finále,” přiznává Jan Kolařík.

Nulu Šumperk neudržel, domácí zachytili špatnou přihrávku Jana Kolaříka a doběhli si pro čestný touchdown.

Když tohle utkání skončilo, byla asi patnácti minutová pauza a následovalo finále. V tom Šumperk znovu změřil síly s Pardubicemi a bylo jasné, že soupeři budou chtít oplatit prohru z prvního zápasu.

Utkání bylo opět vyrovnané a jakákoliv chyba mohla zápas jak na jedné, tak na druhé straně rozhodnout. První chyba přišla na straně Pardubic, když se nepovedla rozehrávka, míč spadl na zem a znovu ho zalehl Mangl. Ke konci první půle měli Dietos veliký tlak a šanci na skórovaní, ale nevyzužili ji.

Stále trvající skóre 0:0 začala Pardubice hůře snášet a absenci více rozhodčích využívaly k nefér zákrokům (ať už po odpískání nebo přímo ve hře). Šumperští Dietos ale odpověděli úplně jinak, a to touchdownem v podání Jana Kolaříka. Do konce utkání nezbývalo moc času a bohužel Stallions stačili ještě vyrovnat.

Utkání skončilo tedy 6:6 a muselo rozhodnout prodloužení. V něm měl každý tým po pěti akcích. První útočil šumperský tým a na poslední pokus se mu povedlo skórovat, když přihrávku Jana Kolaříka chytil přímo v koncové zóně Jan Šmíd. Poté přišlo na řadu pět akcí Pardubic a Dietos se museli bránit.

Čtyři akce nepřinesly Pardubicím kýžený touchdown a zbývala tedy poslední akce. Pardubice zvolily běh quarterbacka, ale v tuto chvíli zaúřadoval Milan Kolařík, quarterbacka složil na zem, a tak i druhý zápas se Stallions a celkově třetí na turnaji vyhrál tým ze Šumperka.

,,Na celém turnaji jsme působili jako celek a drželi se hesla: jeden za všechny, všichni za jednoho. Doufáme, že tento úspěch přiláká další zájemce o americký fotbal a že se vryjeme do podvědomí lidí v Šumperku a okolí. Veliké poděkování zaslouží fanoušci a přítelkyně a jejich hlasivky, jejich fandění nám pomohlo k úspěchu a jsme rádi, že byli s námi. Samotná vítězství potěšila, ale stejně tak pochvaly a uznání od zkušených hráčů jako třeba Jaroslava Bojarského, kteří uznale pokyvovali hlavami,” zhodnotil turnaj kapitán týmu Jan Kolařík.

Výsledky šumperských Dietos

Pardubice Stallions – Šumperk Dietos 0:6
Šumperk Dietos – Rangers Trutnov 18:6
Finále: Šumperk Dietos – Pardubice Stallions 12:6

Konečné pořadí

1. Dietos Šumperk, 2. Pardubice Stallions, 3. Trutnov Rangers