„Závod byl velmi náročný, přibližně dvacet lidí ho nedokončilo. Vzhledem ke svému věku jsem byl raritou, tyto soutěže absolvují především mladší věkové kategorie,“ řekl šumperský hasič Jaromír Barcuch, který zanedlouho oslaví sedmapadesáté narozeniny.

Extrémní hasičské zápolení do Evropy přišlo z USA. Tam v sedmdesátých letech potřebovala firma otestovat dýchací přístroje a tak hasiči simulovali situace obdobné jako při zásahu. Pak ale někoho napadlo, že by to nebyla špatná soutěž.

Disciplíny, u nichž se měří čas, nesou název TFA – Toghest Firefighter Alive. Přeloženo: nejtvrdší hasič přežívá.

Klání mohou dokončit jen fyzicky velmi dobře připravení závodníci, jedním z úkolů je například rozvinutí hadic do délky osmdesáti metrů. Dřina je to prý srovnatelná, jako kdyby se hasič zapřáhl před osobní vůz a ten se snažil rozjet. Další úkoly, jako například přemístění těžkého závaží či zdolávání bariéry, jsou rovněž náročné na sílu i obratnost.

Vrcholem soutěže je pak výstup do výškové budovy, v tomto případě to bylo až na vrchol lipské veletržní věže, jejíž výška odpovídá zhruba pětadvaceti patrům. Stovky schodů závodníci absolvovali v dýchací technice.

„Jednalo se o souvislé šroubovité schodiště bez odpočívadel. I když byly všechny disciplíny velmi náročné, výstup byl ve velkém vedru přímo vražedný,“ zmínil Vladimír Vysocký, který soutěžil v kategorii nad padesát let.

Závody TFA, kterou jsou zároveň atraktivní podívanou pro diváky, se pravidelně konají v Olomouci, kde hasiči vybíhají do výškové budovy krajského úřadu v Olomouci. Profesionální hasiči zde změří síly 23. června, několik účastníků je přihlášeno také z územního odboru SEVER, pod který patří stanice Hasičského záchranného sboru ze Šumperska a Jesenicka.