Chvíli je na hladině dno lodi, chvíli vy. Když jste hodně šikovní, zvládnete obrat zvaný eskymák třeba i čtrnáctkrát za půl minuty.

Názorná ukázka byla k vidění v sobotu 19. února na krytém bazénu v Šumperku. Vodáci z kanoistických oddílů a instruktoři půjčovny lodí Tydra se utkali v krajském kole o postup na mistrovství republiky v eskymování.

Do bazénu se nořilo postupně patnáct borců. Čekal je přejezd bazénu tam a zpět s celkem šesti eskymácké obraty a pak náročná disciplína, v níž ukázali, kolik obratů zvládnou za třicet vteřin.

„První půlku obratu, tedy směrem dolů, umějí všichni, směrem nahoru je to horší. Pud sebezáchovy člověka nutí strkat nad hladinu nejprve hlavu, aby se mohl nadechnout, ale to je špatně, nejprve musí jít nahoru tělo a hlava až nakonec,“ vysvětloval jeden z borců. Fígl je v tom, opřít se pádlem o hladinu a správně škubnout boky.

Nejlíp to šlo vítězi kategorie mužů Honzovi Linhardovi - na kajaku zvládl dvanáct eskymáků, na kánoi o jeden víc.

„Umět obraty je důležité při závodech na divoké vodě, kde závodník nesmí opustit loď. Když se převrátí, musí se rychle dostat zase na hladinu a pokračovat,“ řekl hlavní organizátor závodu Martin Linhard.

Připomněl, že každou sobotu od půl deváté ráno (až do půlky března) se koná na krytém bazénu výuka eskymování pro veřejnost. Průměrně pohybově nadaný jedinec prý základní techniku zvládne za půldruhé hodiny.

Mistrovství republiky se odehraje 23. března v Brně. Před rokem obsadili borci z našeho kraje tři šestá místa včetně kategorie veteránů, kterou v sobotu na krajském kole vyhrál Čestmír Bednárek ze Zábřehu. Na závěr sobotního závodu nechyběly stupně vítězů a závěrečné občerstvení bylo stylové: podávali se utopenci s cibulí.