„Poslal jsem mu před závodem SMS, snažil jsem se dát do ní pozitivní energii tady odsud, ale také jsem oběma klukům napsal, aby Ondra před startem nekopl do hrazdičky. To je startovací zařízení, pokud by začalo měřit dřív, utekly by setiny. Ondřej si už ode mě moc radit nenechá, ale třeba to pomohlo, start měl dobrý. Z pátého místa jsem nadšený, i když bych mu tu medaili moc přál," řekl otec olympionika Ivan Bank, který na svahu ve Štědrákově Lhotě obsluhuje pomu.

Šumperští sportovci
na zimních olympijských hrách
Jiří Dopita (lední hokej)
1998 Nagano – 1. místo, 2002 Salt Lake City 7. Místo
Aleš Valenta (akrobatické lyžování) 1998 Nagano 4. místo, 2002 Salt Lake City 1. místo, 2006 Turín 21. Místo
Martina Konopová (akrobatické lyžování) 2010 Vancouver 21. místo
Ondřej Bank (alpské lyžování) 2006 Turín kombinace 6. místo, 2010 Vancouver kombinace 7. místo, 2014 Soči sjezd 20. místo, superobří slalom 9. místo, obří slalom 5. místo, superkombinace 7. místo

Na stejném kopci začal před třiceti lety svého syna trénovat, v tom ho před několika lety vystřídal Ondřejův starší bratr Tomáš.

Dopoledne se ve Štědrákově Lhotě kvůli olympiádě jezdilo zadarmo, slalom v televizi pak napjatě sledovali společně lyžaři i personál areálu. V prvním kole Ondřej Bank zajel fantastický čas, a byl na druhém místě, v druhém závodu startoval na rozbité trati jako předposlední a jeho čas už na meaili nestačil. Celkově se v obřím slalomu umístil jako pátý. Olympiáda v Soči je zatím jeho neúspěšnější, na minulých hrách ve Vancouveru byl ve stejné disciplíně sedmnáctý.

„Mrzí mě, že tam s Ondrou nejsem, když se mu tak daří. Myslel jsem, že si cestu stihnu zařídit ještě v neděli, ale víza už bych si vybavit nestihl. Každopádně Ondřej přijede v pondělí, kdy ho přivítáme v Rudě a pak hned odjíždí na závody do Norska. Tam už s ním pojedu, chci si to užít," dodal Ivan Bank.

V celé Štědrákově Lhotě vzbudil výkon Ondřeje Banka velké nadšení.

„Samozřejmě jsme zase všichni v hospodě fandili, aby konečně už tu olympijskou placku přivezl. Ale i když medaile není, jsme na Ondru nesmírně hrdí, víme, v jakých poměrech začínal a jak pro něj bylo obtížné dostat se nahoru. Je v první desítce, patří mezi světovou špičku, co bychom ještě chtěli," řekl provozovatel lyžařského střediska Panorama Jaromír Kotraš. Světových lyžařských závodů se prý jako divák jednou zúčastnil, zdaleka to prý není takové, jak se zdá divákům u televize. „Vadí mi, když lidé kritizují a nic o tom nevědí. Já na podobném kopci jednou byl a ani jsem ho dolů nesešel a to jsem měl mačky, natož abych dolů sjel na lyžích. Nikdo si to neumí představit. Vím, jaké nervy Ondrovi rodiče prožívají, aby dojel v pořádku," dodal Jaromír Kotraš.