O placku z mistrovství republiky připravil jednačtyřicetiletého borce z Loštic prasklý řetěz v nejméně vhodný okamžik.

Na republikovém šampionátu na trati v Holých Vrších chtěl na závěr kariéry v silné konkurenci stát na stupních vítězů. Loštický cyklokrosař Emil Heleke od úvodu předváděl parádní výkon, do třetího kola dokonce najížděl na vedoucí pozici.

Hvězdného Zdeňka Štybara si dlouho vezl za zády a po čtyřiceti minutách boje na rozbahněné trati to s medailovými ambicemi Hekeleho vypadalo více než slibně.

Pak jej však postihla sportovní tragédie.

„Bohužel jsem měl dvě kola před cílem problém v depu. Naskočil jsem na čisté kolo a urval jsem řetěz. Bohužel se to v těchto těžkých podmínkách stalo,“ popisoval do kamery ČT sport.

Pro Hekeleho, který jel druhý za o patnáct let mladším Michaelem Borošem, pozdějším vítězem, se jednalo o dvojnásobný pech. Když si chtěl poškozené kolo okamžitě vyměnit, zastavil jej rozhodčí.

EMOCE V PŘÍMÉM PŘENOSU

„V depu jsem se vrátil zpátky do kóje, kde jsem si chtěl vzít třetí kolo, ale rozhodčí mi řekl, že nemám pokračovat dál,“ vysvětloval Hekele a plný emocí dodal: „Všem fanouškům se za tohle omlouvám, ale musím říct, že bohužel se stává to, že cyklokros řídí mafie a rozhodčí byl nasazený na mě. Nevyhovuje jim, že jsem byl na druhém místě a že jsem porážel profesionály, byť jsem amatér. Myslím, že tohle je špatně pro sport.“

Sporný moment byl v tom, zda Hekele již opustil depo, nebo se stihl vrátit ještě před praporkem označujícím jeho konec.

„V depu můžeš měnit vícekrát, pokud do něj vjedeš a nevyjedeš. Já do kopce bez řetězu nevyjel. To snad ani nejde. Měl jsem rezervu minimálně 2 metry. Rozhodčí stál jinde a z jiného úhlu. Neviděl to a nemel důkazy. Přesto mi po druhé výměně řekl: nesmíš jet dál, vyjel jsi za depo,“ popisoval inkriminovaný moment Hekele na svém facebookovém profilu.

V Hekelem se bezprostředně po nedobrovolném odstoupení mísilo zklamání a frustrace.

„Já jsem si zasloužil medaili a rozhodčí nedělají to, co by dělat měli. Věřil jsem si, celou sezonu jsem měl dobrou, byl jsem třináctkrát na stupních vítězů. Bohužel se stalo, co se stalo. Jsem ale rád, že jsem na trati odvedl maximum,“ vyprávěl Hekele v přímém přenosu ČT sport.

Jeho výkon ocenil i hvězdný Zdeněk Štybar, na kterého nakonec zbyla jen bramborová medaile: „Kluci byli lepší. I Emil Hekele jel výborně. Možná kdyby neměl problémy, skončil bych pátý,“ přiznal trojnásobný mistr světa Štybar.

Za vítězným Michaelem Borošem, který si dojel pro třetí titul za sebou, si se z medaile radovali Tomáš Paprstka a Jan Nesvadba.