„To je rekord. Počítáme, že na start se postaví kolem 120 vozů. Takový počet letos na žádné domácí soutěži nebyl,“ pochvaloval si tiskový mluvčí Roman Ordelt.

O vítězi sprintérského šampionátu je přitom již rozhodnuto, když o prvenství nemůže přijít vedoucí Peták. I přesto do Šternberka přijede téměř kompletní špička včetně dvou vozů kategorie WRC. „Z první desítky startuje osm jezdců,“ vyzdvihl Ordelt.

Před rokem obnovená Rally Jeseníky je totiž pro jezdce velkým lákadlem.

„Překvapilo mě, že se přihlásilo tolik vozů. V Jeseníkách se jim ale líbí a jsou spokojeni s organizací. Soutěž je navíc nevyzpytatelná nejen podzimním počasím, ale i napadaným listím. To od jezdců vyžaduje obezřetnost,“ zmínil zástupce ředitele soutěže Jindřich Gronych.

Pořadatelé pro závodníky připravili náročné rychlostní zkoušky. „Letošní tratě jsou postaveny na srdce a ne na výkon auta,“ uvedl předseda organizačního výboru Vlastimil Malík.

„Třetí rychlostní zkouška Tvrdkov vede celá z kopce a bude při ní rozhodovat jezdecký um. Před pěti lety se tady jela Valašská rallye,“ připomenul Ordelt.

Malík navíc upozornil na divácky atraktivní místa. „Na první rychlostní zkoušce Domašov jsou velmi pěkná místa v obci Jívová. Zde mohou fanoušci vidět soutěžní vozy v akci na přehledných úsecích. Na rychlostní zkoušce Dalov je řada nádherných serpentin a hned po startu je velmi zajímavá technická pasáž s řadou vracáků. Třetí erzeta s názvem Tvrdkov je velmi náročná a prakticky celá se jede z kopce. Najdeme zde spoustu obtížných serpentin, které jsou v blízkosti diváckého místa nad obcí Břevenec. Určitě si fandové najdou na letošních Jeseníkách řadu zajímavých míst ke sledování průjezdů soutěžních vozů,“ věří Malík.

Rally Jeseníky má do budoucna smělé ambice. „Naším cílem je v příštích letech vyšší stupeň českého šampionátu, kde jsou předpokladem delší rychlostní zkoušky. Část tratě jsme přesunuli na sever od centra soutěže, proto letos vede trať až k obci Břevenec,“ uvedl Malík.

Rally Jeseníky začíná v pátek seznamovacími jízdami. Během odpoledne proběhnou v servisním areálu soutěže administrativní a technické přejímky.
Soutěž odstartuje v sobotu v 8 hodin ráno na Hlavním náměstí ve Šternberku. V cíli se první posádka objeví na stejném místě krátce po 17.30.

Časový harmonogram

RZ 1 Domašov – 8.16
RZ 2 Dalov – 9.01
RZ 3 Tvrdkov – 9.50
RZ 4 Domašov – 11.34
RZ 5 Dalov – 12.16
RZ 6 Tvrdkov – 13.08
RZ 7 Domašov – 14.52
RZ 8 Dalov – 15.37
RZ 9 Tvrdkov – 16.26

Rychlostní zkoušky Rally Jeseníky

1., 4. a 7. Domašov u Šternberka – Jívová – Hraničné Petrovice – Těšíkov (12,55 km).
2., 5. a 8. Dalov – Chabičov (9 km).
3., 6. a 9. Tvrdkov – Břevenec (5,9 km).