„Je to zadostiučinění za to celoživotní dílo. Moje rodina to má se mnou těžké, jsem pořád na kole po práci. Neřekl bych, že rozhodly zkušenosti. Rozhodlo srdce,“ prohlásil loštický rodák do kamery ČT sport.

Cyklistický svéráz Emil Hekele byl blízko skvělého výsledku už před rokem, tenkrát jej ale zradila technika. O to větší chuť měl v neděli, kdy chtěl na těžké trati ukázat svoji sílu v konkurenci mladíků – profesionálů.

„Věřil jsem si i loni, ale bohužel se to nepovedlo kvůli přetrhlému řetězu. Měl jsem perfektní sezonu a o to větší motivaci. Tajně jsem doufal a dneska jsem ani nespal,“ přiznal Hekele.

Ten se zarputilým výrazem ve tváři bojoval s nástrahami, které závodníky čekaly v lesoparku na Čeřovce. Pád ve čtvrtém kole jej zdravě nabudil a o kolo později již muž v černém dresu zavelel k velkému nástupu.

Na skvěle fyzicky připraveného Hekeleho nikdo neměl. Ani mladík Tomáš Kopecký (celkově druhý), ani vítěz třech předchozích šampionátů Michael Boroš, který se letos musel spokojit s bronzem.

Nejlepší fanoušci z Loštic

V závěrečných metrech Hekele mával divákům, s některými si stihl za jízdy i plácnout. Když proťal cílovou pásku, seskočil z kola a vrhl se do náručí členů svého fanklubu, kteří mu podél celé trati vytvořili fantastickou podporu.

„Měl jsem tu půlku lidí z Loštic, kteří mi moc fandili. Myslím, že mám nejlepší fanklub v republice, hned po Zdeňku Štybarovi. Musel jsem vyhrát pro fanoušky,“ jásal.

Čtyřicátník Hekele byl odměněn za svoji obrovskou výdrž. „Celý život jsem dřel a makal, většina mých soupeřů na rozdíl ode mě nebyla na vojně, kde jsem prožil dost krušných chvil. Motivace byla obrovská, ale dokázal jsem, že na to mám,“ uvedl pro web cyklokros.cz. Jeden republikový titul přece jen ve sbírce vlastní, ten už je ale notně zaprášený. A navíc z jiného cyklistického odvětví.

„Titul jsem získal už před třiadvaceti lety na dráze, těžko se to porovnává. Cyklokros je výstavní česká disciplína, já chtěl být od malička cyklokrosařem. Pro mě je tudíž tento titul nejvíc,“ prohlásil muž, který si nečekaným výsledkem vybojoval místenku na mistrovství světa.

„Mistr republiky má podle nominačních kritérií start na mistrovství světa jistý, ale je tam i spoustu dalších kritérií,“ nechtěl však předbíhat.

A změní zisk dresu českého šampiona jeho další plány?

„Na Světový pohár nemám peníze, takže uvidíme, co bude v nejbližších dnech. Dneska chci oslavovat titul, pak se rozhodnu,“ doplnil šťastný Emil Hekele.